Press "Enter" to skip to content

Facylitacja – co warto o niej wiedzieć?

Facylitacja to relatywnie popularny termin, jednak wiele osób nie wie, na czym dokładnie polega ta metoda. W praktyce jest ona rekomendowana nie tylko dla pracowników, ale również dla uczniów, którzy szukają patentu na bardziej efektywną pracę w grupie. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest poprawienie relacji międzyludzkich oraz zwiększenie wydajności pracy. Ma ona bardzo szerokie spektrum walorów, toteż jest powszechnie polecana. 

Facylitacja – na czym polega?

Głównym założeniem facylitacji jest wspieranie procesu organizacyjnego. Dzięki niej o wiele prostsze jest efektywne pracowanie w grupie. Oznacza to, że facylitacja może być przydatna nie tylko podczas pełnienia obowiązków służbowych, ale również w trakcie prac grupowych w szkole czy na uczelni. Podstawowym celem facylitacji jest uwolnienie maksymalnego potencjału wszystkich członków grupy oraz sprawienie, że łatwiejsze będzie dla nich dochodzenie do konsensusu. Za sprawą facylitacji współpraca grupowa jest nie tylko przyjemniejsza, ale również bardziej efektywna. Sprawia ona bowiem, że rozwiązywanie potencjalnych konfliktów czy pokonywanie przeszkód zabiera znacznie mniej czasu.

W jaki sposób facylitator realizuje swoje zadania?

Osobą realizującą facylitację jest facylitator. Uczestniczy on we wszystkich etapach pracy zespołu. Jego nadrzędnym zadaniem jest dobieranie optymalnych rozwiązań, które poprawią wydajność pracy w zespole i przyczynią się do szybszego wykonania obowiązków. Co istotne, facylitatorzy dokładają wszelkich starań, aby podczas pracy grupowej swój wkład mieli wszyscy członkowie. Dzięki temu z ich pomocą nie ma ryzyka, że któraś osoba zostanie pominięta, a jej opinie bądź wskazówki nie zostaną wzięte pod uwagę. Założeniem facylitacji jest bowiem sprawienie, by uwolnić maksimum możliwości ze wszystkich członków grupy. Facylitatorzy starają się, aby praca w zespole nie była nudna i monotonna, a dzięki ich poradom współpraca staje się o wiele bardziej efektywna. Pomimo że zawód ten z pozoru wygląda dość nijako, to w praktyce zakres jego zalet jest bardzo szeroki. Sprawia to, że skorzystanie z jego pomocy niesie za sobą szereg korzyści.

Facylitator – jaki powinien być?

Choć facylitator to niezbyt popularny zawód, to na rynku funkcjonuje wiele osób świadczących usługi w tej branży. Znalezienie prawdziwego specjalisty nie jest jednak łatwym zadaniem, dlatego więc warto wiedzieć, czym powinien wyróżniać się solidny usługodawca. Przede wszystkim facylitatorzy muszą mieć dobre rozeznanie w socjotechnikach. Dzięki temu członkowie grupy będą mogli być pewni, że samodzielnie znajdą rozwiązanie danego problemu. Prawdziwy ekspert w swoim fachu musi cechować się sporą wiedzą z psychologii oraz socjologii, albowiem niezbędna w tym zawodzie jest umiejętność odczytywania przymiotów innych osób. Zalecana jest również spora wiedza na temat podstawowych działań marketingowych czy biznesowych.

Bardzo ważnym aspektem są również cechy charakteru facylitatora. Na co dzień powinien on wyróżniać się opanowaniem oraz umiejętnością trzeźwego myślenia. Dobrzy usługodawcy nie mogą także zapomnieć o odporności na stres i manipulację. Członkowie grup szczególnie mocno doceniają empatycznych facylitatorów, którzy są nie tylko skuteczni, ale również życzliwi i uprzejmi. Dzięki temu współpraca z ich pomocą staje się o wiele przyjemniejsza, a rozwiązywanie jakichkolwiek problemów – znacznie prostsze.

Be First to Comment

Dodaj komentarz