Press "Enter" to skip to content

Budowa hal magazynowych — jak wygląda w praktyce?

Budowa hal magazynowych ze stali znacznie różni się od sposobu wykonywania tradycyjnych murowanych obiektów. Jednak jak każda inwestycja wymaga otrzymania stosownych pozwoleń od instytucji państwowych, a także wykonania projektu budynku. Jak wygląda montaż hal stalowych w praktyce? Podpowiadamy.

Budowa hal magazynowych — fundamenty

Budowa hal magazynowych tak jak każda inna, rozpoczyna się od przygotowania gruntu pod fundamenty. Prace ziemne w tym przypadku polegają na stabilizacji gruntu, jego ewentualnym odwodnieniu, a także utylizacji nieużytków. W zależności od stabilności podłoża kładzie się fundamenty bezpośrednie, które przekazują obciążenia na grunt, bądź głębokie przenoszące je pośrednio.

Budowa hal magazynowych — montaż konstrukcji nośnej

Montaż hal stalowych kiedy wykonane zostaną fundamenty, rozpoczyna się od wzniesienia konstrukcji ram głównych, które mają ogromny wpływ nie tylko na wygląd ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Przyspawane są do nich klipsy służące do mocowania konstrukcji drugorzędowych, takich jak na przykład profile okien i drzwi, a także elementów wsporczych dla pokrycia dachowego. Tylko poprawnie postawiony szkielet umożliwia właściwe położenie połaci. Wykonuje się ją najczęściej z blach trapezowych bądź falistych. Może być izolowana lub nieizolowana, w zależności od przeznaczenia budynku. Następnie wykańcza się i obudowuje ściany.

Budowa hal magazynowych — prace wykończeniowe

Ostatnim etapem budowy hal magazynowych jest montaż stolarki okiennej, instalacja drzwi, a także bram. Wykonuje się wtedy również dołki załadunkowe, witryny i fasady, a także klapy oddymiające. Na tym etapie wyposaża się budynek w instalacje wodociągowo-kanalizacyjne, grzewcze i wentylacyjne. W zależności od jego przeznaczenia możliwy jest również montaż układów chłodniczych, gazowych czy telekomunikacyjnych. Ostatnim etapem są prace wykończeniowe, czyli malowanie ścian, sufitów, a także zagospodarowanie powierzchni.

Be First to Comment

Dodaj komentarz