Press "Enter" to skip to content

Posts published in “Kultura i Rozrywka”

Yggdrasil: Gigantyczne drzewo łączące światy w nordyckiej mitologii

Yggdrasil to ogromne, mityczne drzewo, które odgrywa kluczową rolę w nordyckiej mitologii. Jego gałęzie i korzenie rozciągają się przez dziewięć różnych światów, łącząc je ze sobą i umożliwiając komunikację między nimi. Yggdrasil jest nie tylko symbolem życia, ale także centralnym punktem, wokół którego skupiają się opowieści o bogach, gigantach i innych istotach zamieszkujących te światy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu drzewu, jego znaczeniu w mitologii nordyckiej oraz wpływowi na kulturę i literaturę.

Dlaczego kochamy czytać kryminały?

Powieści kryminalne od lat zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów i są jednymi z najczęściej wypożyczanych pozycji w bibliotekach. Istnieją również powody, dzięki którym gatunek ten sprawdza się nie tylko jako lektura, ale doskonale przenosi się na małe i duże ekrany. Co czyni kryminały tak popularnymi?

Sztuka na fali

Centrum świata sztuki przenosi się nad Bałtyk. To właśnie w wyjątkowych wnętrzach Grand Hotelu w Sopocie zaprezentowane zostaną aż 3 wystawy, na których zobaczyć można będzie twórczość najciekawszych młodych artystów, magiczne dzieła sztuki fantastycznej i wybitne prace malarzy związanych ze szkołą sopocką i nową szkołą gdańską. Wszystkie dzieła pójdą pod młotek podczas aukcji 5, 6 i 7 sierpnia. 

18 lat, Teatr Wielki i wspaniały David D’Or

18 urodziny to powód do świętowania, a jak świętować to w wyjątkowym miejscu jakim jest Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie i w towarzystwie znamienitych gości. W odpowiedzi na prośby widzów, David D’Or po raz kolejny wystąpi na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Kiedy Gołda Tencer opracowywała  program tegorocznego festiwalu wiedziała, że to niełatwe zadanie, nie tylko ze względu na pandemię, ale także na oczekiwania wiernej publiczności festiwalowej. Wszak osiemnaste urodziny zobowiązują! 

Nowe oblicza porcelany

W dniach 17.06.-31.08.2021 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie można zobaczyć wystawę retrospektywną ,,Marek Cecuła. Współczesna Porcelana 1970–2021’’, poświęconą twórczości cenionego na całym świecie artysty i ceramika, profesora w Royal College of Art w Londynie, założyciela Ćmielów Design studio oraz laureata wielu prestiżowych nagród, Marka Cecuły.

Co czytać w wakacje? Najlepsze książki na urlop

Lato to bez wątpienia moment wypoczynku i lenistwa. Planując wakacyjne rozrywki, warto wykorzystać wolne chwile i sięgnąć także po książki, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. W natłoku literackich nowości i uginających się półek domowych biblioteczek często nie wiemy, na które pozycje powinniśmy się zdecydować. Jak wybrać odpowiednią lekturę, która umili ciepłe, wakacyjne dni?