Press "Enter" to skip to content

Zastosowanie rusztowania na budowie

Praca na budowie, szczególnie na wysokościach wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Najczęściej przy wszelkiego rodzaju remontach lub renowacjach to właśnie rusztowania spełniają główną rolę. Jaki jest zakres ich zastosowania i co warto wiedzieć na temat takich elementów?

Czym z definicji są rusztowania budowlane?

Rusztowanie stosowane na budowie to tymczasowa konstrukcja, która została stworzona po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i umożliwić im łatwy dostęp do wyższych kondygnacji budynku. Zgodnie z obowiązującym prawem muszą być produkowane zgodnie z określonymi normami. Do każdego rusztowania musi być dołączona odpowiednia instrukcja związana nie tylko z samą eksploatacją i sposobem montażu oraz demontażu, ale także wskazująca możliwe zastosowania oraz wskazówki bezpieczeństwa.

W jakich celach stosuje się rusztowania na budowie?

Rusztowania znajdują szerokie zastosowanie na placach budowlanych. Osoby pracujące na wysokościach mają łatwy dostęp do każdego centymetra elewacji budynku i mogą w prosty sposób wykonywać różnorakie prace z tym związane. Malowanie, tynkowanie, renowacja elementów ozdobnych to tylko część obowiązków, które można w ten sposób wykonać bezpiecznie i efektywnie. Warto też zauważyć, że niektóre rusztowania posiadają specjalne kółka, które pozwalają w szybki sposób przemieścić całą konstrukcję w inne miejsce. W takich przypadkach wykonywanie tego typu zadań jest wygodniejsze i nie jest konieczna kompleksowa zabudowa całej ściany, a jedynie jej części. Nie są to tanie elementy, więc nic dziwnego, że popularnością cieszą się także rusztowania używane. Sprawdzone rozwiązania pod tym względem warto szukać zwłaszcza u renomowanych firm, które mają w swojej ofercie wyłącznie bezpieczny sprzęt wysokiej jakości.

Zobacz także: http://nasze4katy.pl/szalunki-scienne-3-powody-dla-ktorych-warto-na-nie-postawic/

Jak wygląda montaż i demontaż rusztowania?

Wiele lat temu budowa rusztowania była czasochłonnym procesem w którym uczestniczyło wiele osób. Współcześnie elementy nie dość, że nie są ciężkie, to w łatwy sposób można je łączyć i tworzyć z nich poszczególne moduły. W przypadku jednego z najpopularniejszych rodzajów rusztowań, czyli warszawskiego, stosuje się łączenia czipowe, które nie wymagają korzystania ze śrub oraz specjalistycznych narzędzi. Pracownicy wykonujący prace związane z montażem i demontażem rusztowań muszą wykonywać takie obowiązki w odzieży ochronnej oraz muszą być zabezpieczeni atestowanymi szelkami bezpieczeństwa, które podpina się pod stałe elementy rusztowania. Natomiast obszar w którym powstaje rusztowanie musi być wyraźnie oznaczony tablicami ostrzegawczymi.

Wysokiej jakości rusztowania można zakupić na przykład w firmie https://szalbud.pl/.

One Comment

Dodaj komentarz