Press "Enter" to skip to content

Wojna w oczach kobiet. Nowy spektakl Teatru Pieśń Kozła

Losy czterech kobiet w obliczu wojny. Spektakle premierowe „Wojownika” już 16 i 17 listopada. Teatr wystąpi na nowej scenie. Bilety w sprzedaży.

Spektakl powstał na podstawie dramaturgii będącej kompilacją oryginalnego dramatu Eurypidesa „Trojanki”, adaptacji tego tekstu dokonanej przez Jean Paul Sartre’a oraz współczesnych szkiców i odniesień dokonanych przez Alicję Bral. Twórcy skupiają się wokół losów czterech kobiet z królewskiego rodu zwyciężonej Troi: Hekabe, Kasandrze, Andromache i Helenie.

– Mężczyźni wywołują i toczą wojny, ale to kobiety muszą udźwignąć największe brzemię. To kobiety zostają wdowami, matkami tracącymi dzieci, są ofiarami gwałtów, głodu, całego cierpienia, które niesie ze sobą wojna. Losy tych czterech kobiet, niezależnie od kontekstu kulturowego, świetnie to obrazują – mówi Alicja Bral.

Dlaczego tematem jest wojna?

„Wojownik” to druga część trylogii, zapoczątkowanej przez spektakl „Anty-Gone Tryptyk”. W obu przedstawieniach kobiety mierzą się z brutalnością, okrucieństwem,  bezwzględnością i żądzą władzy.

– Żyjemy w czasach ogromnego napięcia, z mroczniejącym horyzontem i powszechnym przeczuciem zbliżającej się zapaści historycznej. W „Wojowniku” przekornie doszukujemy się więc głębokiej wiary we wrażliwość człowieka, choć nasz punkt widzenia może okazać się zaskakujący – zaznacza Alicja Bral.

Dodaje, że „Wojownik” nie jest teatrem reportażowym ani komentarzem do bieżących wydarzeń.

– Zawsze zależy nam na uniwersalnej refleksji nad człowiekiem i uzyskaniu pewnej ogólnej wizji. Dlatego w naszym teatrze tak chętnie sięgamy do dramatów antycznych i mitologii. Pozwalają na oddalenie i dystans, które są potrzebne, by móc potem jak w soczewce przyjrzeć się współczesności. Tragedia wojny od starożytności po dzień dzisiejszy pozostaje bez zmian: przegrywają wszyscy – wyjaśnia Alicja Bral.

„Wojownik” bardzo muzyczny

Polifonie, charakterystyczne dla Teatru Pieśń Kozła, komponuje Maciej Rychły, od dawna związany z teatrem. Autorzy przedstawienia zapowiadają jednak, że tym razem warstwa muzyczna będzie jeszcze bardziej rozbudowana, wykorzystane zostaną instrumenty smyczkowe, rogi oraz bębny. Obsada jest międzynarodowa: śpiewacy pochodzą z Polski, Włoch, Słowacji, Ukrainy i Anglii.

– Eksplorujemy muzyczność słowa i w tym spektaklu zaprezentujemy zupełnie nowy sposób mówienia znaleziony przez Grzegorza Brala, który nazwać można „śpiewomową” – opowiada Alicja Bral.

Kostiumy stworzone przez Alicję Grucę oraz scenografia autorstwa Roberta Florczaka będą minimalistyczne, co jest charakterystycznym elementem dla spektakli Teatru Pieśń Kozła. Koń trojański, który pojawi się na scenie, będzie miał zaskakującą formę.

Premierowe przedstawienia odbędą się na nowej scenie, w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA przy ul. Księcia Witolda 62–70 we Wrocławiu.

Teatr Pieśń Kozła ma za sobą rok bardzo udanych tournée. Wystąpił na scenie słynnego londyńskiego The Globe, czyli na najbardziej prestiżowej szekspirowskiej scenie na świecie. Wywodzący się z Wrocławia teatr zaprezentował się również m.in. w ramach Shakespeare Festival na Zamku Kronborg w Helsingor oraz
w CalPerformances w Berkeley.

Be First to Comment

Dodaj komentarz