Press "Enter" to skip to content

Warzywa w diecie dziecka? To nie takie trudne!

Zdrowe odżywianie w przypadku dzieci to temat dość skomplikowany. Dlaczego? Warzywa, owoce czy nabiał to produkty nie do końca uwielbiane przez najmłodszych. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy próbowali nakarmić swoje dziecko kremem z brokułów czy gotowana marchewką z groszkiem. Wędlina czy chleb to niejednokrotnie również dość ciężki temat. Jak zatem przemycić w posiłkach coś bardziej wartościowego niż parówka czy słodkie płatki śniadaniowe? Istnieje na to kilka prostych sposobów.

Wspólne przygotowanie posiłku – klucz do sukcesu

Ukrywanie kalafiora pod makaronem czy marchewki w sosie może być skutecznym sposobem, jednak na dłuższą metę okaże się to meczące. Dlaczego? Codzienne kombinowanie, gdzie upchnąć dodatkową porcję warzyw, wymaga kreatywności i niejednokrotnie dodatkowego czasu spędzonego w kuchni. Co więcej, dziecko będzie przekonane, że warzyw w posiłkach nie ma i nie będzie miało okazji się do nich ostatecznie przekonać. Warto zatem zadziałać z zupełnie odwrotnej strony – pokazać, że brokuł czy szpinak wcale nie są takie złe. Sposobem na to jest wspólne przyrządzanie niektórych potraw.

Sporą dawkę kreatywnych przepisów na potrawy dla najmłodszych znajdziemy m.in. na portalu vitalogy.pl. Dzięki nim gotowanie stanie się łatwiejsze a dziecko zrozumie, że marchewka to nie tylko bezkształtna pulpa, ale również chrupiący dodatek do ulubionego dania z ryżu.

Dania postaci z bajek? Dlaczego nie!

Zarówno dorośli, jak i dzieci jedzą w pierwszej kolejności oczami. Jeśli wizualnie coś nas nie przekona, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nawet tego nie spróbujemy. Warto zatem postarać się, aby posiłki dla dzieci były kolorowe i różnorodne. Sposobem na ich urozmaicenie może być np. wykrawanie ciekawych kształtów z warzyw czy dodawanie akcesoriów, takich jak wielobarwne kubki, talerzyki czy parasolki.

Dobrym pomysłem jest również nadawanie potrawom nazw związanych z lubianymi przez dziecko bajkami. Koktajl ze szpinaku i banana poleca Shrek i jego rodzinka. Z kolei dla prawdziwej księżniczki iście królewski, różowy krem z buraków i białych warzyw. Już same nazwy zachęcają do spróbowania. Jeśli zatem dodatkowo zaproponujemy dziecku udział w przygotowaniu – pozwolimy obierać, kroić, blendować – będzie to świetna okazja do poznawania nowych smaków od samych podstaw. Musimy również pamiętać, że po wspólnym gotowaniu następuje wspólne próbowanie.

Jeśli zatem chcemy, aby nasze dziecko przekonało się do warzyw i innych zdrowych produktów, sami powinniśmy dać mu przykład i zachęcić do testowania nowych smaków razem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz