Press "Enter" to skip to content

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie to z pewnością kwestia, która interesuje każdego pracownika. Jeśli podejmujemy pierwszą pracę, warto dowiedzieć się, jak wygląda prawo do takiego urlopu. Wszelkie wątpliwości rozwiejemy, korzystając z Kodeksu pracy. W tym dokumencie jasno wskazano wszystkie najważniejszy aspekty, które dotyczą urlopów różnego rodzaju. Co warto wiedzieć? Ile dni urlopu na żądanie w ciągu roku nam przysługuje? Jak skorzystać z prawa do takiego urlopu?

Urlop na żądanie – ile wynosi?

Co ciekawe, urlop na żądanie wzbudza wiele wątpliwości wśród pracowników i pracodawców. Korzystanie z urlopu wiąże się z poznaniem zasad, które regulują taką formę urlopu. Kto może skorzystać z urlopu na żądanie? Prawo do urlopu tego typu ma każdy pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nie bez znaczenia jest także nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Faktem jest, że w trakcie roku przysługują nam 4 dni urlopu na żądanie, bez względu na liczbę należnych dni urlopowych. Nie zapominajmy o tym, że w ciągu roku możemy skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Bardzo ważne jest to, że ten urlop jest częścią urlopu wypoczynkowego. Przykładowo jeśli przysługuje nam 26 dni urlopu wypoczynkowego, w te dni wliczony jest także urlop na żądanie. 

Jak skorzystać z urlopu na żądanie?

Istotne informacje na ten temat znajdziemy na stronie poradnikpracownika.plUrlop tego rodzaju trzeba zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Kodeks nie określa jednak, czy trzeba to zrobić w godzinie planowanego rozpoczęcia pracy, czy też prędzej. Informację przekazujemy w sposób mailowy, ustny, telefoniczny – najważniejsza jest skuteczność.

Warto wiedzieć, że Kodeks pracy nie określa sposobu przekazania informacji o urlopie na żądanie. Trzeba jednak sprawdzić, czy te kwestie nie zostały szczegółowo omówione w regulaminie zakładu pracy.

Wniosek urlopowy – czy jest konieczny?

Plan urlopowy w zakładzie pracy nie ujmuje urlopu na żądanie. Dzięki temu pracodawcy bardzo często zapisują w regulaminie konieczność składania wniosku także o urlop na żądanie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, trzeba to zrobić w pierwszym dniu po powrocie do pracy. Nie zapominajmy o tym, że niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok.

Okazuje się, że urlop na żądanie jest bezpodstawny wtedy, gdy pracownik już od dłuższego czasu wie o swojej nieobecności w danym dniu. W takiej sytuacji skorzystać powinniśmy z innych form usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy. Warto także wiedzieć, że taki urlop nie może działać na szkodę pracodawcy.

Istotne jest to, aby korzystać z urlopu na żądanie z rozsądkiem. Pracownik nie musi podawać uzasadnienie nieobecności w pracy – pracodawca nie może tego wymagać. Kodeks pracy mówi o przywileju dla pracownika, który w razie nagłych przypadkach potrzebuje wziąć  dzień wolny. Trzeba mieć to na uwadze, tak aby w kryzysowych sytuacjach mieć możliwość skorzystania z urlopu na żądanie. Jak widać, każdy pracownik ma prawo do takiego urlopu w wymiarze 4 dni w ciągu roku.

Be First to Comment

Dodaj komentarz