Press "Enter" to skip to content

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne czy grupowe?

O tym, że ubezpieczenie zdrowotne to przydatna inwestycja, nie trzeba przekonywać. Pomoc finansowa wspierająca budżet w trudnych okresach życiowych, spowodowanych chorobą czy śmiercią bliskich, jest nieoceniona. Klienci mają do wyboru wiele wariantów ubezpieczeń zdrowotnych. Dostępne oferty można wybierać spośród polis indywidualnych bądź grupowych. Czym różnią się od siebie wymienione warianty i który może być korzystniejszy?

Polisa zdrowotna – na czym polega?

Dodatkowa polisa zdrowotna to dobrowolne ubezpieczenie, które umożliwia klientowi szerszy dostęp do opieki zdrowotnej oraz wsparcie finansowe ubezpieczonego i jego bliskich, oferowane przez ubezpieczyciela w razie śmierci lub poważnego zachorowania klienta. Dokładny zakres działania polisy określa umowa, która dopasowywana jest do potrzeb klienta oraz preferencji co do wysokości składki. Taką umowę może podpisać praktycznie każdy, wystarczy znaleźć ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego, która najlepiej spełni oczekiwania. W celu wyboru najlepszej oferty najlepiej posłużyć się internetową porównywarką.

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne grupowe?

Jeśli myślimy o wykupieniu polisy zdrowotnej, warto zorientować się u pracodawcy, czy firma ma podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli tak, z pomocą przełożonego i bez zbędnych formalności możemy zapewnić sobie dodatkową ochronę w korzystnej cenie. Znacznie mniejsze koszty składek powoduje najczęściej fakt, że pracodawca dopłaca ich część. Zakres działalności ubezpieczenia ustalają pracodawca i przedstawiciel towarzystwa. Pracownik ma możliwość skorzystania więc z gotowego produktu, takiego samego jak pozostali zatrudnieni. Jeśli uważasz, że proponowany przez firmę produkt ubezpieczeniowy nie jest dla Ciebie, możesz wykupić ubezpieczenie zdrowotne indywidualne.

Gdzie można wykupić ubezpieczenie grupowe?

Polisa grupowa to produkt, który można spotkać nie tylko w miejscu pracy. Ten rodzaj ubezpieczenia oferowany jest często również w szkołach. Taki wariant powstał z myślą o dzieciach, aby chronić ich zdrowie nie tylko w murach szkoły, ale także poza budynkiem. Ubezpieczenie grupowe NNW dla dzieci jest jednak zawierane na stosunkowo krótki okres – zazwyczaj na jeden rok. Jak zawrzeć umowę w ramach ubezpieczenia grupowego? Wystarczy wypełnić formularz poprzez pośrednika (szkołę lub pracodawcę). 

Polisa zdrowotna grupowa a indywidualna – różnice

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne jest produktem stworzonym specjalnie dla konkretnego klienta. Można wówczas mieć wpływ na czas, w jakim umowa ma obowiązywać, zakres działania czy nawet wysokość składki. To klient decyduje, jakie zdarzenia mogą spowodować wypłatę ewentualnego odszkodowania, a dobór odpowiedniego wariantu umowy może odbyć się przy pomocy wyspecjalizowanego doradcy ubezpieczeniowego.

W umowę polisy grupowej niestety nie można ingerować. Choć wersja zbiorowa ma zazwyczaj niższe składki niż indywidualna, należy pamiętać, że przekłada się to także na wielkość wypłaconego zadośćuczynienia. 

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne czy grupowe – co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej się po prostu zastanowić: na czym zależy nam najbardziej w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego? Dla niektórych głównym wyznacznikiem będzie koszt jednorazowej składki, dla innych szeroki wybór sytuacji, które będzie obejmować umowa z ubezpieczycielem. Najważniejsze, aby nie podejmować takiego wyboru pochopnie. Przeanalizowanie kilku możliwości i ofert pozwoli na znalezienie najlepszego rozwiązania.

Jak wybrać najlepszą polisę zdrowotną?

Aby znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, należy zwrócić uwagę nie tylko na koszty jednorazowej składki czy czas trwania umowy. Kluczowe będą tutaj zdarzenia, które upoważniają do uzyskania odszkodowania. Jeśli mowa o zakresie nawiązanej umowy, istotne jest także zapoznanie się z wyłączeniami z odpowiedzialności w ubezpieczeniach. Są to przykłady okoliczności, w których ubezpieczyciel może odstąpić od przyznania zadośćuczynienia. Może się tak zdarzyć na skutek śmierci poniesionej przez ubezpieczonego w wyniku samobójstwa czy uszczerbku na zdrowiu, które powstało przez umyślne działanie klienta.

Be First to Comment

Dodaj komentarz