Press "Enter" to skip to content

Trądzik różowaty – czy można z nim wygrać?

Trądzik różowaty jest dermatologiczną dolegliwością, która dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, niestety nie dotyczy on okresu dojrzewania a osób całkowicie dorosłych. Może dokuczać przez wiele lat, sprawiając, że nasza skóra nie wygląda tak, jak trzeba. Czym dokładnie jest trądzik różowaty i jak się go pozbyć? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Czym tak naprawdę jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest dolegliwością, z którą według różnych badań zmaga się około 5-10% populacji. W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego początek objawów przypada przeważnie po 30 roku życia. Prawie 3/4 osób zmagających się z tą dolegliwością stanowią kobiety. Pomimo że mężczyźni chorują rzadziej, to przeważnie zdecydowanie ciężej.

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, która charakteryzuje się występowaniem brzydko wyglądającego rumienia. Główną przyczyną jego występowania są zaburzenia naczyniowe i łojotok. Do innych przyczyn zaliczyć można między innymi:

  • Nadużywanie ostrych i ciężkostrawnych potraw,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • stosowanie glikokortykosteroidów,
  • korzystanie z sauny,
  • przyjmowanie zbyt dużych dawkach witamin z grupy B.

Jakie są pierwsze objawy trądziku różowatego?

Początkowo na twarzy pojawia się przemijający rumień, który ma tendencję do nasilania. Następnie zauważyć można krosty, zmiany grudkowe, wyraźnie widać również poszerzone naczynia krwionośne. Przerost gruczołów łojowych wraz z powstaniem guzów jest objawem zaawansowanego stadium choroby. Zmiany przeważnie dotyczą centralnej części twarzy, ale często występują też na plecach i dekolcie.

Szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia jest w stanie zatrzymać rozwój choroby. To właśnie dlatego nie warto odkładać wizyty u dermatologa. Im szybciej otrzymamy leczenie, tym większa szansa, że zmiany całkowicie znikną z naszej twarzy.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Przebieg i sposób leczenia zależny jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Specjalistą pierwszego wyboru jest w tym przypadku dermatolog, który po wstępnych badaniach zaleca przeważnie antybiotykoterapię. Jeśli farmaceutyki nie przynoszą wyraźnej poprawy wykorzystuje się pochodną witaminy A – izotretynoinę. Charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, ale powoduje liczne skutki uboczne.

Osoby cierpiące na trądzik różowaty muszą zwrócić szczególną uwagę na właściwą pielęgnację twarzy. Dobrze sprawdzają się popularne dermokosmetyki, które łagodzą podrażnienia, nawilżają skórę i dostarczają jej potrzebnych kwasów tłuszczowych. Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny unikać sauny oraz basenu.

W przypadku, gdy potwierdzony zostanie u nas trądzik różowaty, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe, często również podejście do życia. Dolegliwości może nasilać silny stres i niewłaściwa dieta. Należy więc zadbać, by posiłki były lekkostrawne i zdrowe, należy zrezygnować z używania mocnych kosmetyków, konieczna będzie rezygnacja z zabiegów kwasami owocowymi i salicylowymi. Warto też pamiętać, by ograniczyć ekspozycje na słońce i wychodząc na dwór stosować naturalne kremy z wysokim filtrem UV.

Be First to Comment

Dodaj komentarz