Press "Enter" to skip to content

Rozrywka online podnosi poprzeczkę rzeczywistości

W grach komputerowych uciekamy do wirtualnego świata, jednocześnie oczekując że  będzie on niezwykle realistyczny. Twórcy gier sięgają więc po coraz bardziej zaawansowane technologie, aby tworzyć produkcje angażujące wszystkie zmysły. Rozwój gier komputerowych i konsolowych podnosi więc wysoko poprzeczkę rozrywce z rzeczywistego świata.

Realistyczne i angażujące gry producenci mogą realizować dzięki nowym technologiom takim jak VR (virtual reality) czy AR (augmented reality). Wirtualna rzeczywistość dzięki specjalnym okularom umożliwia dosłownie wejść do świata gry. Metodą pozwalającą na jeszcze „prawdziwszą” zabawę jest zaś rozszerzona rzeczywistość. Technologia AR za pomocą GPS i grafiki komputerowej uzupełnia świat rzeczywisty o dodatkowe elementy, dzięki którym to on staje się grą. Choć rozszerzona rzeczywistość nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, jej potencjał możemy dostrzec np. w sukcesie Pokemon Go, który przyciągnął miliony użytkowników na całym świecie.

Najnowsze kontrolery do gier konsolowych również wyposażane są w nowe rozwiązania takie jak wbudowane głośniki, ekrany czy adaptacyjne spusty, dzięki którym grę odczuwa się niemal wszystkimi zmysłami. Na przykład w przypadku gier samochodowych użytkownik trzymając kontroler w rękach odczuwa czy jedzie po żwirze czy po asfalcie.

Internet zmysłów

To jednak nie wszystko. Naukowcy twierdzą, że nowy standard sieci komórkowej 5G pozwoli na  wiele więcej. Eksperci z firmy Ericsson zapowiadają cyfrowy smak i zapach już w 2035 r.

– Już teraz dzięki sztucznej inteligencji oraz technologii VR i AR mamy przedsmak internetu zmysłów, do którego dążą gry komputerowe i konsolowe.  Świat doznań w kasynach online nie jest i nigdy nie będzie taki sam jak w prawdziwym kasynie, tak jak granie na konsoli czy PC w Assassin Creed Origins nie jest analogią wyjazdu do Egiptu. Niemniej  użyteczność i dostępność gry mobilnej lub online jest nieporównywalnie większa niż offline. – mówi Szymon Mazur, CTO Promatic Group.

Dzięki nowym możliwościom sprzętowym, on-linowym grom kasynowym dodawane są funkcjonalności, będące dotychczas standardem tylko w grach video. Bez wątpienia na możliwości którymi dysponują obecnie programiści, wpływa również dynamiczny rozwój przeglądarek internetowych, szczególnie w obszarze grafiki.

Szereg nowych frameworków oraz bibliotek oprogramowania umożliwia znacznie szybszą produkcję gier zawierających złożone animacje oraz oferujące dużą responsywność.

Interakcje pomiędzy graczami, to kolejny krok w kierunku przeniesienia doznań z kasyna stacjonarnego do online’u. .Na tę chwilę możliwości internetu dają jednak tylko tyle, na ile pozwalają obecne przepisy prawne.

Oprócz rozbudowanej fabuły i angażującej technologii, priorytetem dla deweloperów jest też styl graficzny. Design produkcji musi być wyjątkowy i niepowtarzalny, ale też bardzo realistyczny. Różnica między grami, a innymi formami rozrywki, takimi jak filmy, wkrótce zostanie całkowicie zatarta. Już dziś wirtualne awatary aktorów stają się bohaterami Cyberpunk 2077, a obrazy tworzone przez grafików coraz trudniej odróżnić od hollywoodzkich produkcji, które sięgają po te same efekty specjalne.

Rzeczywistość musi dogonić online

Gry komputerowe i konsolowe, które zapewniają coraz więcej doznań użytkownikom, podnoszą bardzo wysoko poprzeczkę rozrywce gamblingowej. Takie miejsca jak salony gier czy kasyna, aby pozostać konkurencyjne muszą rozwijać się w tym samym kierunku.

Popularność gamblingu online rośnie, a pandemia Covid-19 tylko przyspieszyła ten proces. Nowoczesne gry losowe wykorzystują inteligentne systemy, aby gracz nie wychodząc z domu mógł się poczuć jak w prawdziwym kasynie. Net Entertainment, jeden z największych dostawców oprogramowania, niedawno zaprezentował pierwszą, demonstracyjną wersję VR-owej gry na automatach i zapowiada kolejne produkcje już wkrótce.

Te zmiany nie zachodzą jednak tylko w sektorze online – stacjonarne salony gier również szeroko adaptują nowe technologie, aby pozostać atrakcyjne dla użytkowników. Dzisiejsze terminale EGM to nowoczesne sprzęty z monitorami 4K i dotykowymi ekranami. Gry ożywione są doskonałą grafiką, unikalnymi efektami dźwiękowymi oraz fabułą opartą na najnowszych hitach kinowych.

Kasyna stacjonarne inwestują w nowe terminale oraz w gry z celebrytami. Wizyty celebrytów w kasynach to również nic nowego. Klient nawet decydując się na tradycyjną formę gry, oczekuje  nowinek technologicznych i dużej intensywności rozrywki. Nowe ruletki, EGM i innowacyjne gry, choć co do zasady są podobne do swoich poprzedników,  różni się  inne pod kątem animacji i elementów RPG.

– Obecnym trendem na rynku gamblingu jest łączenie najlepszych interaktywnych systemów i technologii gier online z urokiem tradycyjnego kasyna. Ponieważ stacjonarne salony próbują przyciągnąć młodsze pokolenie wychowane w świecie online, coraz liczniej wyposażają swoje lokale w nowoczesne automaty – tłumaczy Paweł Paliwoda, CEO Promatic Group.

Wirtualna rzeczywistość to przełomowe rozwiązanie pozwalające na bardziej urozmaiconą i ogólnodostępną rozrywkę. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do nowych technologii, nigdy w pełni nie zastąpią one rzeczywistego świata.  Tak jak zamówienie posiłku do domu nie zastąpi wyjścia do restauracji z przyjaciółmi, tak gry online nie wyprą stacjonarnych salonów gier – są to komplementarne formy rozrywki.

Be First to Comment

Dodaj komentarz