Press "Enter" to skip to content

Nowoczesny aparat słuchowy – jak wybrać najlepszy?

Narząd słuchu odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu każdego człowieka. Jego poważne ubytki mogą stanowić bardzo dużą przeszkodę w wykonywaniu prozaicznych czynności czy komunikacji międzyludzkiej. Istnieją jednak skuteczne sposoby na minimalizowanie dyskomfortu spowodowanego niedosłuchem – nowoczesne aparaty słuchowe okazują się niezastąpione w podwyższaniu jakości życia osób zmagających się z ubytkami słuchu. Pozostaje jednak pytanie, czym kierować się przy wyborze tego urządzenia? Podpowiadamy.

Aparaty słuchowe – jak działają?

Nowoczesne aparaty słuchowe to niewielkie urządzenia, których podstawowym zadaniem jest odbieranie dźwięków pochodzących z otoczenia, wzmacnianie ich i doprowadzanie do kanału słuchowego pacjenta. Budowa aparatów nie należy do najbardziej skomplikowanych, ponieważ najczęściej składają się z trzech głównych komponentów, wśród których możemy wyróżnić: mikrofon, procesor oraz słuchawkę. Mikrofon służy do zbierania bodźców dźwiękowych, które trafiają do procesora i tam też są przetwarzane na impulsy. Te z kolei są kierowane do słuchawki i później bezpośrednio do ucha pacjenta.

Kiedy aparat słuchowy jest potrzebny?

Jak zidentyfikować pierwsze objawy świadczące o problemach z prawidłowym słyszeniem? Te najczęściej zrzucamy na karb chwilowej niedyspozycji, jednak im szybciej zareagujemy i udamy się na badanie słuchu, tym wzrasta szansa na normalne funkcjonowanie. Jeśli przy oglądaniu telewizji lub słuchaniu muzyki musimy nieustannie podwyższać poziom głośności, mamy problemy z usłyszeniem rozmówcy podczas połączenia telefonicznego lub nie jesteśmy w stanie zrozumieć pojedynczych słów w interakcjach na żywo, to może być to znak, że z naszym słuchem dzieje się coś niedobrego. Wtedy najlepiej zgłosić się na badanie słuchu, które powinno rozwiać wszystkie nasze wątpliwości.

Zobacz także: https://newsweb.pl/wewnatrzuszne-aparaty-sluchowe-czym-sa-i-co-warto-o-nich-wiedziec/

Aparat słuchowy – czym się kierować przy jego wyborze?

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego to kwestia czysto indywidualna. Wszystko uzależnione jest od zakresu ubytku słuchowego, wieku pacjenta, prowadzonego przez niego stylu życia, poziomu aktywności czy wreszcie ukształtowania małżowiny usznej. Na rynku dostępne są aparaty słuchowe wewnątrzuszne, które stanowią bardzo dyskretną alternatywę dla tradycyjnych urządzeń ze słuchawką zakładaną za ucho. Nie są jednak polecane wszystkim – zarówno osoby starsze, jak i borykające się z dużymi ubytkami słuchu powinny zdecydować się na konwencjonalne rozwiązania. Co ważne, w wyborze optymalnego modelu aparatu pomoże protetyk. Wysokiej jakości aparatów można szukać w sieci, m.in. na stronie https://akademiaslyszenia.pl/.

Be First to Comment

Dodaj komentarz