Press "Enter" to skip to content

Lato w mieście – jak zadbać o odkażenie miejsc, w których przebywają dzieci?

Jesteśmy w środku sezonu wakacyjnego – bardzo specyficznego, bowiem w jego centrum znajduje się koronawirus. Trwająca pandemia w wielu rodzicach wywołuje obawy związane z organizacją zajęć wakacyjnych dla dzieci. Jakie obowiązki mają w zakresie sanityzacji instytucje zapewniające dzieciom opiekę w wakacje – żłobki, przedszkola oraz szkoły organizujące “Lato w Mieście”?

Podział na grupy, dezynfekcja w salach i organizacja dnia

Warto zacząć od faktu, iż w kwestii zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych wszystkie placówki zapewniające opiekę najmłodszym powinny kierować się wytycznymi GIS, PIS i Ministerstwa Zdrowia. Nie ustalają one swoich własnych zasad.

Placówki opiekuńcze powinny podzielić dzieci na grupy nie większe niż 12-14 osób. Wielkość grupy zależna jest przede wszystkim od tego, jaką przestrzeń będzie zajmowała. Zasadą jest bowiem, że każda osoba przebywająca w pomieszczeniu powinna mieć do dyspozycji 4m2 przestrzeni. Na terenie całej placówki powinna być również zapewniona możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do pomieszczenia z zewnątrz.

Wszystkie dzieci obowiązuje zakaz przynoszenia własnych zabawek i przedmiotów z zewnątrz. Ma to zapobiec ewentualnemu przeniesieniu wirusa na przedmiotach osobistych do albo z instytucji. Może to być ciężkie, szczególnie dla najmłodszych przyzwyczajonych do swoich ulubionych pluszaków, jednak ważne jest, aby rodzice wykazali się w tej kwestii rozsądkiem i nie ulegali.

Z pomieszczeń, w których przebywają dzieci powinny zostać usunięte wszystkie przedmioty, które mogą być kłopotliwe w procesie dezynfekcji np. pluszowe zabawki, a wszystkie pozostałe przedmioty powinny być regularnie dezynfekowane. Wysoce rekomendowane jest również wietrzenie pomieszczeń raz na godzinę.

W przypadku najmłodszych dzieci, które w ciągu dnia potrzebują drzemki, leżaki powinny być odpowiednio odsunięte od siebie tak, aby dzieci nie leżały zbyt blisko siebie.

Odkażanie na zewnątrz

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, wszystkie wyjścia poza teren placówki powinny być ograniczone do minimum. Warto też unikać większych skupisk dzieci, tak więc wyjścia na plac zabaw rekomendowane są w mniejszych grupach. – Odkażanie sprzętu na zewnątrz jest równie ważne co odkażanie przestrzeni wewnątrz. Różni się jedynie metodą, ponieważ w przypadku podwórza wykorzystywane są z reguły środki chemiczne – komentuje Patryk Nowicki z firmy PSG Polska. Jeżeli placówka nie jest w stanie zapewnić codziennej dezynfekcji placu zabaw znajdującego się na jej terenie, zgodnie z rekomendacją GIS, powinien on zostać oznaczony taśmą zabezpieczającą i wyłączony z użytku – dodaje.

Spójrzmy na odkażanie placówki holistycznie

Pomimo regularnego odkażania powierzchni płynami na bazie alkoholu, warto spojrzeć na teren instytucji opiekującej się dziećmi jako całość i całościowo go dezynfekować. Powierzchnie takie jak blaty, klamki, szafki, krzesła, ściany czy okna to miejsca idealne do gromadzenia się wirusów i bakterii – dotykają ich wszystkie dzieci i to po kilkaset razy dziennie. Jednak wirus potrafi zadomowić się również w takich zakamarkach, do których nie mamy dostępu. Dlatego właśnie, warto zdecydować się na całościowe odkażanie przestrzeni. Ważne jest, aby skonsultować się wtedy ze specjalistą w tej dziedzinie, który doradzi, jaki sposób i jaką częstotliwość dezynfekcji wybrać.

Jedną z najczęściej rekomendowanych metod dezynfekcji pomieszczeń jest ozonowanie. Ozon, ze względu na swoją gazową formę, wnika nawet do 3 mm w głąb powierzchni i usuwa wirusy.  – Ta forma dezynfekcji w przypadku placówek sprawujących opiekę nad dziećmi, sprawdza się najlepiej. Odkaża każdą powierzchnię w tym dokładnie dezynfekuje zabawki, których dzięki zastosowaniu metody gazowej nie trzeba dodatkowo myć. Sam nie chciałbym aby moje dzieci bawiły się zabawkami, na które wcześniej ktoś naniósł jakiś środek chemiczny. Ponad to ozonowanie nie pozostawia zapachu, jest wysoce skuteczne i można je wykonać w kilka godzin po zamknięciu a rano ponownie przyjąć dzieci – komentuje Patryk Nowicki, z firmy PSG Polska właściciela marki ProfesjonalneOzonowanie.pl, która od kilku lat zajmuje się odkażaniem takich przestrzeni

Be First to Comment

Dodaj komentarz