Press "Enter" to skip to content

Jak wpasować ćwiczenia w swój harmonogram pracy w domu

Dla wielu osób praca z domu jest nowym doświadczeniem, które może ograniczyć ilość ruchu w ciągu dnia, ponieważ łatwo jest „zapaść się” w fotel i nie wstawać z niego przez długie godziny. Dlatego warto znaleźć kreatywne sposoby na ruch!

Przestrzegaj stałego harmonogramu

Przestrzeganie już ustalonego lub wypracowanie nowego programu ćwiczeń mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania motywacji na wysokim poziomie i zapobiegają złym nawykom.

Choć perspektywa pozostania w łóżku i pracy w piżamie może wydawać się kusząca, grozi bałaganem i złymi przyzwyczajeniami. Przestrzegaj stałego harmonogramu: wstawaj o tej samej porze, weź prysznic, przebierz się w dzienne ubranie, zjedz śniadanie i przygotuj sobie stanowisko pracy. Utrzymanie poczucia normalności pomoże Ci skoncentrować się na swoich zadaniach.

Oto kilka sposobów na wpasowanie ćwiczeń do swojego harmonogramu pracy w domu:

Traktuj aktywność fizyczną priorytetowo

Chociaż praca bardziej zaprząta Twoje myśli niż treningi, powinieneś codziennie poświęcać 30 minut na ćwiczenia. Jeśli włączysz je do swojego harmonogramu, dodając do codziennego kalendarza, będziesz czekać na nie jak na urozmaicenie monotonnego dnia pracy.

Badania dowodzą, że długie przebywanie w pozycji siedzącej jest skorelowane z szeregiem problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe i bóle pleców.

Nawet jeśli sprawność fizyczna nie jest dla Ciebie priorytetem, pamiętaj, że w trakcie ćwiczeń w organizmie uwalniają się endorfiny, które poprawiają nastrój. W stresujących czasach jedną z największych zalet regularnego wykonywania ćwiczeń jest lepsze samopoczucie, co przekłada się także na lepsze radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.

Ćwiczenia w trakcie pracy

Oto pięć prostych ćwiczeń – niektóre możesz wykonywać nawet przy biurku:

  • Ustaw alarm w telefonie, który będzie co godzinę przypominał Ci o krótkiej przerwie na aktywność fizyczną. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się robić „brzuszki” przez minutę, czy wolisz 60 przysiadów lub 20 pompek, regularne przerwy, by trochę się poruszać, pomogą Ci odzyskać energię oraz wzmocnić mięśnie w dłuższej perspektywie.

  • Rozciągnij górne części ciała. Rozgrzej mięśnie, przeciągając się. Unieś ręce nad głowę, wyciągnij jak najwyżej, aż poczujesz to w klatce piersiowej i bicepsach. Rozciąganie pomaga złagodzić stres i rozluźnić napięte mięśnie.

  • Rozmawiaj przez telefon na stojąco. Włóż słuchawki i ruszaj się w trakcie rozmowy telefonicznej. Możesz po prostu chodzić, robić przysiady lub wypady, które angażują mięśnie pośladków i ud.

  • Brzuszki na siedząco. Ćwicz mięśnie brzucha, siedząc na krześle. Trzymając proste plecy, spleć ręce za głową, a następnie unoś kolana naprzemiennie do łokci.

  • Krążenie kostkami. Zataczaj kółka kostkami, by pobudzić krążenie krwi w nogach.

Pamiętaj o zbilansowanej diecie

Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i wystarczająca ilość odpoczynku to skuteczne sposoby na osiągnięcie najlepszych efektów w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdy łatwo tracisz poczucie czasu, przez cały dzień odpisując na maile, wcześniej przygotuj sobie zdrowe przekąski: owoce, jogurt, mieszankę orzechową. Zbilansowana dieta z dużą ilością białka sprawi, że zachowasz uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu nie będziesz ciągle zaglądać do lodówki. Praca w domu nie oznacza, że ​​wypalenie Ci nie grozi. Koniecznie wygospodaruj czas na odpoczynek i relaks.

Be First to Comment

Dodaj komentarz