Press "Enter" to skip to content

Jak nadać meblom unikatowości?

Meble bez wątpienia stanowią ten element wystroju, który w dużym stopniu decyduje o klimacie panującym w pomieszczeniach. Jak sprawić, by meble nabrały wyjątkowej, niebanalnej estetyki, jednocześnie nie wydając na to majątku? Wybór jest prosty: są nim designerskie uchwyty meblowe oraz okucia, dzięki którym można spersonalizować zarówno stare, jak i nowe meble. Co warto wiedzieć o uchwytach i gałkach, które będą modne w tym sezonie?

Uchwyty meblowe – biżuteria dla wnętrza

Eleganckie gałki do komód i designerskie uchwyty meblowe często są przedstawiane jako biżuteria dla wnętrz. Nic w tym dziwnego – ich ozdobny charakter powoduje, że najprostszy zestaw mebli może zyskać zupełnie nowy wygląd. Obecnie producenci uchwytów i okuć wręcz prześcigają się w proponowaniu rozwiązań, które wpiszą się w potrzeby i oczekiwania wymagających klientów. Najpopularniejsze uchwyty meblowe w tej chwili to:

  • barokowe, bogato zdobione uchwyty w kolorze mosiądzu i starego złota, idealne do wnętrz zaaranżowanych w stylu retro i klasycznym
  • rustykalne uchwyty z ceramicznymi nakładkami, popularne zwłaszcza jako dodatek do stylowej zabudowy kuchennej
  • kryształowe gałki do komód, idealne jako element wystroju dziecięcej sypialni
  • czarne, nowoczesne uchwyty o wyraźnych krawędziach, polecane do mieszkań w stylu loftowym, skandynawskim oraz industrialnym
  • uchwyty chromowane, które sprawdzą się we wszystkich typach pomieszczeń i są uniwersalne, pasują bowiem zarówno do stylu nowoczesnego, jak i klasycznego.

Jak dopasować uchwyty do mebli?

Które designerskie uchwyty meblowe będą odpowiednie do zabudowy w kolorze naturalnego drewna? Jak je dobrać do szaf i komód, których fronty są wykończone w bieli i połysku? Wiele zależy od zamysłu aranżacyjnego i tego, co chcemy za pomocą uchwytów podkreślić. Jeśli celem jest stworzenie wnętrza inspirowanego stylem Ludwika XVI, a meble wymagają pewnego podrasowania czy delikatnego postarzenia, uchwyty meblowe w kolorze starego złota będą odpowiednim wyborem.

Może się zdarzyć, że chcemy nadać nowoczesności meblom starszego typu. Jak to zrobić? Wybór czarnych, matowych uchwytów może okazać się wyjątkowo trafioną opcją. Minimalistyczne, czarne gałki współgrają właściwie z każdym kolorem frontów i dowolną strukturą drewna. Jeśli celem jest spersonalizowanie nowego zestawu meblowego, ciekawym rozwiązaniem będą uchwyty wpuszczane, które najlepiej odzwierciedlają upodobania zwolenników popularnych dziś nurtów skandynawskiego i loftowego.

Stare meble w nowej odsłonie – od czego zacząć?

Designerskie uchwyty meblowe to tylko jeden ze sposobów, by uwspółcześnić wygląd starych mebli. Co jeszcze możemy zrobić, by zestaw meblowy dopasował się do aranżacji wnętrz? Możemy je np. przemalować. W sklepach budowlanych powszechnie dostępne są farby przeznaczone do mebli, dzięki którym w kilka chwil można odmienić wygląd starej szafy, komody czy regału. To doskonałe rozwiązanie, gdy mebel jest w dobrym stanie, ale nie odpowiada nam jego kolor lub struktura. W Internecie można znaleźć masę inspirujących tutoriali, które pokazują, jak zmienić stary zestaw meblowy w coś absolutnie wyjątkowego i na czasie.

Odnowienie starych mebli przy pomocy okuć, uchwytów czy też farby to ciekawa opcja zarówno do mieszkań pod wynajem, jak i dla osób, które wyznają filozofię zero waste i nie lubią wyrzucać mebli z powodu zmiany koncepcji aranżacyjnej. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć nadmierną konsumpcję, ale również oszczędzić sporo pieniędzy, co w dobie wysokiej inflacji i rosnących kosztów życia ma szczególnie istotne znaczenie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz