Press "Enter" to skip to content

Fascynujący świat łowiectwa podwodnego

Spearfishing, nazywany również łowiectwem podwodnym, to sport, który w Polsce zawitał dopiero stosunkowo niedawno. W innych częściach Europy, a zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego jest on bowiem znacznie częściej praktykowany. Niesie on ze sobą nie tylko duże pokłady dobrej zabawy, ale i adrenaliny. Jego uprawianie wymaga jednak znajomości technik łowieckich oraz posiadania odpowiedniego sprzętu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sporcie?

Łowiectwo Podwodne — co to?

Łowiectwo podwodne to metoda łowienia ryb, która znana jest ludzkości już od tysięcy lat. Wtedy jednak upolowanie zwierzyny morskiej nie było tak łatwe, jak jest to obecnie. Dzięki rozwojowi techniki, dysponujemy bowiem sprzętem, który znacznie ułatwia nam to zadanie. Wraz z upływem czasu łowiectwo podwodne stało się również bardziej selektywne — dlatego, że nie wykorzystuje się w nim już dłużej przynęty. Tradycyjne metody i narzędzia do łowienia zastąpiono nowoczesnymi urządzeniami, które zostały wyposażone w mechanizmy pneumatyczne. Wśród stosowanych w spearfishingu technik wyróżnia się natomiast:

  • Snorkeling,
  • Nurkowanie swobodne,
  • Nurkowanie z akwalungiem — nie jest to jednak legalne we wszystkich krajach. 

Niezbędny sprzęt do łowiectwa podwodnego

Spearfishing często jest kojarzony jako rodzaj polowania, które odbywa się pod wodą. Jednak w rzeczywistości, jest to sport, do którego uprawiania potrzebne są również i inne sprzęty. Poza kuszą, włócznią i bojami sygnalizacyjnymi, do jego uprawiania potrzebne są także podstawowe elementy ekwipunku do pływania. Maski, fajki i płetwy do łowiectwa podwodnego znajdziesz na stronie internetowej sklepu Decathlon. Takiego wyposażenia nie powstydziliby się nawet profesjonalni łowcy! W asortymencie sklepu nie brakuje również gadżetów przeznaczonych dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym niezwykłym i emocjonującym sportem.

Początki łowiectwa wodnego — od czego zacząć?

Zakup sprzętu do pływania i polowania pod powierzchnią wody to zaledwie początek tej niezwykłej przygody. Przygotowując się do spearfishingu, nie można również zapomnieć o tym, by szczegółowo zapoznać się z przepisami prawnymi, jakie panują na danym akwenie wodnym. Dlaczego? Niestety w każdym z tych miejsc może panować inna sytuacja prawna oraz przepisy regulujące zasady spearfishigu. Trzeba również pamiętać o tym, że łowiectwa podwodnego można dokonywać tylko i wyłącznie na wydzielonych do tego obszarach.

Na terenie Polski, zgodnie z postanowieniami zawartymi w ustawie o rybactwie śródlądowym, aby zajmować się amatorskim uprawianiem łowiectwa podwodnego, trzeba posiadać do tego kartę łowcy podwodnego. Jej otrzymanie związane jest z ukończeniem egzaminu, który obejmuje m.in.:

  • Znajomość prawa i ochrony środowiska,
  • Poprawne używanie kuszy,
  • Znajomość regulaminu, który obowiązuj połów z użyciem kuszy,
  • Przepisy bezpieczeństwa w trakcie podwodnego polowania.

Należy również pamiętać o tym, że zgodnie z zapisami prawnymi, w trakcie polowania nie można używać żadnej aparatury do oddychania pod wodą.

Be First to Comment

Dodaj komentarz