Press "Enter" to skip to content

Dlaczego ważne jest, aby aplikacje mobilne były jak najbardziej przejrzyste?

Czy wygląd aplikacji mobilnych ma wpływ na jakość korzystania z nich? Oczywiście, że tak! W poniższym artykule omawiamy podstawowe zasady projektowania aplikacji mobilnych i tłumaczymy, dlaczego ich wygląd jest tak istotny. Zapraszamy do zgłębienia mocy designu i dowiedzenia się, jaki wpływ ma na użytkownika.

Jak projektować aplikacje mobilne – podstawowe zasady

Jeśli planujesz stworzyć własną aplikację mobilną, pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z obecną już na rynku konkurencją. Dzięki temu dowiesz się, czego brakuje w dziedzinie, którą się zajmujesz i jak wyglądają jej aktualnie topowe aplikacje. Po analizie konkurencji czas na rozpoczęcie faktycznych działań nad tworzeniem zupełnie nowej aplikacji. My skupimy się na względach projektowych, czyli na designie oprogramowania.

Zacznijmy od identyfikacji. Każda aplikacja musi mieć swoje logo. Będzie ono widoczne na ekranie urządzenia, na które zostanie pobrana aplikacja. Nie powinno zawierać małych elementów, ponieważ nie będą one wyraźnie widziane przez użytkownika i mogą zlewać się w jedną całość. Ikonka powinna być minimalistyczna i zawierać charakterystyczny dla siebie symbol, który łatwo zapamiętać, np. designersko zaprojektowaną pierwszą literę nazwy. Tak samo należy postąpić z samą nazwą – musi być prosta, zwięzła i wpadająca w ucho.

Po uruchomieniu aplikacji oczom użytkownika powinien ukazać się przejrzysty i intuicyjny interfejs. Prostota korzystania z aplikacji to klucz do sukcesu. Skomplikowane i niejasne apki są zwykle odrzucane przez użytkowników. Nawigacja musi być prosta i dobrze widoczna – wszelkie strzałki czy przekierowania muszą być jednoznaczne i nie wprawiać użytkownika w zakłopotanie. Używane w aplikacji kroje tekstu powinny być jak najbardziej czytelne. Choć niekiedy specyfika apki czy jej styl wymagają użycia w niektórych miejscach wyrafinowanych fontów (np. gra historyczna), to w znacznej większości sprawdzają się proste fonty bezszeryfowe. W projektowaniu wyglądu kieruj się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Mniej kolorów, mniej elementów jednocześnie na ekranie i mniej fontów – użytkownicy z pewnością to docenią.

Wygląd aplikacji – dlaczego to ważne?

Wyżej opisaliśmy, jak projektować aplikacje mobilne, więc warto wspomnieć, dlaczego te zasady są istotne. Wygląd to pierwsze, na co zwracamy uwagę, nie tylko w przypadku apek. Jeśli oprogramowanie na pierwszy rzut oka wydaje się chaotyczne, niechlujne i skomplikowane – zostanie odrzucone przez użytkownika lub będzie on korzystał z niego niechętnie. Atrakcyjny i prosty wygląd wpływa nie tylko na komfort pracy w aplikacji, ale stwarza także spore prawdopodobieństwo, że zachęci do użytkowania kolejne osoby. Z aplikacji o przejrzystym wyglądzie (odpowiednie kontrasty, właściwa wielkość liter, spójność) korzysta się znacznie łatwiej niż z tych, które emanują różnorodnymi kolorami, wyświetlają zbyt dużo tekstu jednocześnie czy zawierają niewielkie elementy, które trudno kliknąć.

Be First to Comment

Dodaj komentarz