Press "Enter" to skip to content

Wystawa i aukcja Komiks. Superbohaterowie

Komiksy były oknem na świat całych generacji. Były (i są) ponadpokoleniowe, a wraz z historiami superbohaterów powrócić możemy do czasów dzieciństwa i beztroski. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” prezentowane są unikatowe plansze kolekcjonerskie stworzone przez najwybitniejszych twórców komiksu i ilustracji. Warto również wspomnieć o dynamicznym wzroście wartości komiksów. W 2014 roku plansza „Man of Steel” sprzedana została za rekordową kwotę ponad 3 milionów dolarów. 

Tytusa, Romka i A’Tomka nie trzeba przedstawiać nikomu

Tę trójkę przyjaciół wymyślił Henryk Jerzy Chmielewski uznawany za  jednego z ojców polskiego komiksu. Jego trzej bohaterowie dzięki szalonym przygodom stali się ikonicznymi postaciami. Losy tego komiksu w czasach PRL nie były jednak proste. Władze piętnowały go ze względu na „imperialistyczne korzenie”. Uznaje się, że najlepsze zeszyty z całej serii  ukazywały się właśnie w latach 70. i 80. To z tego okresu pochodzą plansze biorące udział w wystawie i aukcji: dwie z księgi „Tytus Olimpijczykiem’’ gdzie tytułowy bohater rozwija swój talent bokserski  i trzy z  księgi „Tytus Geologiem’’, w którym to Papcio Chmiel stworzył bogaty podziemny świat. Warto przypomnieć, że to do Papcia Chmiela należy rekord na rynku plansz komiksowych.

Okładka XX tomu serii „Tytus, Romek i A’Tomek” sprzedała się za 88,5 tys

Mówiąc o superbohaterach należy wspomnieć oczywiście o twórczości najwybitniejszego rysownika komiksów z gatunku sci-fi. To zmarły w tym roku Bogusław Polch, spod ręki którego wyszły takie kultowe serie jak „Kapitan Żbik”, „Ekspedycja”, „Funky Koval” oraz „Wiedźmin”. Ten ostatni powstał na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Przygody Wiedźmina zostały zekranizowane przez platformę Netflix i stały się globalnym hitem, będąc jedną z najpopularniejszych produkcji 2019 roku. Komiksy Polcha doczekały się aż 13 wersji językowych, a ich łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Twórca w swoich pracach w sposób niesamowity operuje słowem i obrazem, dzięki czemu jego historie są dynamiczne i fascynujące. Na ich potrzeby od podstaw wymyślał obce cywilizacje. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” w DESA Unicum prezentowana będzie okładka jego komiksu „Wiedźmin” z I tomu przygód Geralta z Rivii  i aż 8 unikatowych plansz.

Na wystawie zobaczyć można będzie też m.in. prace Janusza Christy, w tym kultowe przygody Kajka i Kokosza. Christa uznawany jest za jednego z największych polskich twórców komiksowych historii, a jego prace są wyjątkowo lubiane przez kolekcjonerów. Stworzył prawie 5000 komiksowych pasków, 700 plansz i nizeliczoną ilość ilustracji. Bohaterowie jego komiksów pochodzili z bliżej nieokreślonej rzeczywistości, a ich przygody były pełne niezwykłych zdarzeń. Wszystko po to, by uniknąć problemów w cenzurą ówczesnej władzy. Nie zabraknie oczywiście legendarnego Kapitana Klossa autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego, ale również prac Szarloty Pawel jak „Jonka, Jonek i Kleks” czy „Na wypadek wszelki woda, soda i Bąbelki” Tadeusza Baranowskiego.

2 czerwca wszystkie obiekty pójdą pod młotek

Licytować można będzie online, za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych największego polskiego domu aukcyjnego DESA Unicum, a wszystkie prace można obejrzeć zarówno w jego siedzibie na Pięknej 1A, jak i na stronie internetowej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz