Press "Enter" to skip to content

Ważne parametry użytkowe kominków. Na co zwrócić uwagę?

Kominki w domach to jedno z popularniejszych rozwiązań. Stosowane są one nie tylko do zapewniania nastrojowego klimatu w długie, zimowe wieczory, ale także ogrzewania budynków. Jeśli planujesz więc montaż kominka, koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem, aby wybrany model spełniał wszystkie najważniejsze parametry użytkowe.

Nominalna moc grzewcza

Najważniejszą kwestią przy wyborze kominka, bez względu na jego model czy sposób realizowanej przez niego dystrybucji ciepła jest nominalna moc grzewcza, która wyliczana jest jako średnia z trzech godzin palenia w kominku w określonych warunkach. Parametr ten powinien być dostosowany do tego, czy kominek ma być głównym, czy wyłącznie pomocniczym źródłem ciepła. W pierwszym przypadku jego moc nominalna musi wobec tego być zgodna z wymogami dla urządzeń grzewczych określonymi w projekcie budowlanym. Z kolei w drugim może być ona mniejsza o około 30%, co pozwoli nie tylko zmniejszyć cenę zakupu kominka, ale także pozytywnie wpłynie na jego koszty jego użytkowania.

Sprawność energetyczna

Kolejnym istotnym parametrem w przypadku wyboru kominka do domu jest jego sprawność energetyczna. Jest ona w szczególności ważna, jeśli ma być on użytkowany jako główne źródło ciepła w budynku, gdyż to właśnie od niej zależy to, ile ciepła będzie można uzyskać podczas spalania. W związku z tym w takim przypadku jego sprawność energetyczna powinna wynosić co najmniej 70%, a zapewnić ją są w stanie zamknięte wkłady kominkowe, a także wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, cechujące się dużą wydajnością grzewczą.

Unijne normy związane z kominkami

Przy zakupie kominka należy również zwrócić uwagę na to, czy jest on w pełni zgodny zarówno z normami unijnymi, jak i krajowymi. Kominek opalany drewnem powinien więc spełniać międzynarodowe normy PN-EN 13229, a także PN-EN 13240, związane z jego budową, zastosowanymi do tego materiałami oraz badaniami emisyjności tych urządzeń grzewczych. Dlatego decydując się na jego zakup, należy wybierać sprawdzonych sprzedawców, takich jak sklep z kominkami Tanie Kominy, w którego ofercie znaleźć można wyłącznie modele spełniające powyższe normy. W innym przypadku zakup kominka, którego cena może być co prawda atrakcyjniejsza, zazwyczaj okaże się wyrzuceniem pieniędzy w przysłowiowe błoto, gdyż będzie on wymagał wymiany ze względu na wprowadzane, nowe przepisy.

Podsumowując, przy zakupie kominka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego sprawność energetyczną oraz nominalną moc grzewczą, które mają największy wpływ na ich poprawne działanie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz