Press "Enter" to skip to content

Sztuka na fali

Centrum świata sztuki przenosi się nad Bałtyk. To właśnie w wyjątkowych wnętrzach Grand Hotelu w Sopocie zaprezentowane zostaną aż 3 wystawy, na których zobaczyć można będzie twórczość najciekawszych młodych artystów, magiczne dzieła sztuki fantastycznej i wybitne prace malarzy związanych ze szkołą sopocką i nową szkołą gdańską. Wszystkie dzieła pójdą pod młotek podczas aukcji 5, 6 i 7 sierpnia. 

Trzy tematyczne wystawy

Ponad 170 prac i takie wybitne nazwiska jak Zdzisław Beksiński, Teresa Pągowska, Jan Cybis, Franciszek Starowieyski czy Jerzy Duda-Gracz. Trzy tematyczne wystawy, których organizatorem jest DESA Unicum, odwiedzać można będzie już od 31 lipca.

Prawdziwym hitem tej ekspozycji będzie praca Zbigniewa Beksińskiego z 1992 roku.  Fantastyczny, przeszywający dreszczem świat, który artysta wykreował, szybko zyskał uznanie wielu wielbicieli. Nie było wtedy malarza, którego twórczość można by było zestawić z pracami Beksińskiego. Przedstawiał on poruszające sceny z życia fantastycznych postaci, fragmenty niewyjaśnionych historii, wyobrażone pejzaże, często przesycając obrazy motywem śmierci i przemijania. Według wielu krytyków i historyków sztuki tego typu prace były metodą wyrzucenia z siebie negatywnych wizji, sposobem na zachowanie równowagi psychicznej.

Na wystawie nie zabraknie również prac ulubieńców publiczności takich jak Tomasz Sętowski, Rafał Olbiński czy Jakub Różalski. Prawdziwą rzadkością będzie również dzieło Anny Güntner „First Dance”. Szczyt popularności na twórczość tej artystki przypadł na lata 60. i 70. Dzięki dwóm stypendiom – w 1964 w Paryżu oraz w 1979 w Nowym Jorku – Güntner zyskała międzynarodowe uznanie. Jednak w 1985 roku, trzy lata po ostatniej indywidualnej wystawie za życia – w BWA w Bielsku-Białej, nieodwołalnie wycofała się z życia artystycznego i w konsekwencji popadła w zapomnienie. Dziś jej prace są niezwykle poszukiwane na polskim rynku, z kolei na zagranicznych aukcjach osiągają wysokie ceny.

Twórcy szkoły sopockiej i nowej szkoły gdańskiej

Kolejna wystawa poświęcona zostanie twórcom szkoły sopockiej i nowej szkoły gdańskiej. Wśród nich trzy prace Teresy Pągowskiej, artystki dziś niezwykle popularnej i bijącej rekordy cenowe. W ubiegłym roku jedno z jej dzieł wylicytowano za ponad pół miliona złotych. W Sopocie pokazany zostanie m.in. obraz zatytułowany „Intermezzo” z 1984 roku. Prezentowane dzieło tworzą dwa osobne płótna: na każdym z nich widać fragment łóżka, na którego krańcach spoczywają dwie postaci, zapewne kochanków. Po zestawieniu obok siebie poszczególne fragmenty przedstawienia zdają się niekomplementarne, łatwo dostrzec można przesunięcie względem siebie poszczególnych linii i elementów. Zabieg ten zaburza perspektywę całej sypialni, zmienia się skala przedmiotów. Widz może wychwycić dialog pomiędzy dwoma obrazami, ale także napięcie między nimi, jakie udało się oddać artystce. Na wystawie pokazane zostaną również wybitne dzieła takich twórców jak Piotr Potoworowski, Artur Nacht-Samborski, Jan Cybis, Henryk Cześnik, prace założycieli i twórców nowej szkoły gdańskiej na czele z Grzegorzem Klamanem. Nie zabraknie też prac artystów nowego pokolenia m.in. Doroty Nieznalskiej czy Michała Szlagi.

Młodzi twórcy

Ostatnia wystawa poświęcona została młodym twórcom. Jedną z najciekawszych prac jest obraz Kat Garstki zatytułowany „Autorefleksja”. Jego głównym motywem jest postać kobiety – jej prawdziwy wizerunek oraz odbicie pojawiające się w popękanym lustrze. Zbite lustro symbolizuje to, jak postrzegają nas inne osoby. Rozbicie własnego wizerunku dla artystki jest tożsame z wyjściem poza własne ograniczenia, ewolucję osobowości oraz przekroczenie strefy bezpieczeństwa. Motyw ten jest metaforą pozbywania się własnego ego. Człowiek jest też głównym tematem obrazu Sary Ilii. Zmaga się ona z otaczającą ją rzeczywistością, pragnie bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Poruszanie tych uniwersalnych tematów sprawia, że twórczość artystki ma niezwykle uniwersalny charakter. Łącznie na wystawie pojawią się prace 71 najciekawszych młodych twórców. Wśród nich również m.in. Agnieszka Zabrodzka, Edyta Kwiatkowska, Aleksandra Staniorowska, Małgorzata Rusiecka czy Klaudia Świątczak-Pjanka.

Partnerem wydarzenia jest Sofitel Grand Sopot. Wszystkie wystawy zobaczyć można będzie od 31 lipca do 7 sierpnia w godzinach od 10 do 19 w Sofitel Grand Sopot. Wstęp jest wolny.

Daty aukcji

Aukcja „Młoda Sztuka”: 5 sierpnia 2021, godz. 17.00, Sofitel Grand Sopot, ul. Powstańców Warszawy 12, Sopot, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/mloda-sztuka-fris/

.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/mloda-sztuka-fris/Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 6 sierpnia 2021, godz. 17.00, Sofitel Grand Sopot, ul. Powstańców Warszawy 12, Sopot, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny-vxqc/

Aukcja „Sztuka Współczesna. Szkoła Sopocka – Nowa Szkoła Gdańska”: 7 sierpnia 2021, godz. 17.00, Sofitel Grand Sopot, ul. Powstańców Warszawy 12, Sopot, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-od-szkoly-sopockiej-do-nowej-akademii-gdansk/

Be First to Comment

Dodaj komentarz