Press "Enter" to skip to content

Sierpień pełen sztuki

Jednym z najbardziej wyjątkowych obiektów, jaki obejrzeć można będzie na wystawie to rysunek autorstwa Pabla Picassa, którego wartość szacowana jest na 300 tysięcy złotych. Artysta był świadkiem obu wojen światowych oraz hiszpańskiej i koreańskiej wojny domowej. Każdy z tych konfliktów wpłynął z ogromną siłą na rozwój jego twórczości. Najbardziej wyrazistym ucieleśnieniem idei pacyfistycznych u artysty stał się słynny motyw gołąbka pokoju.

Jego pierwszą wersję wykonał w formie litografii w 1949 roku, zupełnie nie będąc jeszcze wtedy świadom przyszłej kariery stworzonego wówczas motywu. Gołąb miał szczególne znaczenie dla artysty również w sensie personalnym. Może być on traktowany jako sentymentalne wspomnienie dzieciństwa spędzonego z ojcem, z którym hodował gołębie w domu rodzinnym w Maladze. Sowy z kolei zostały umiłowane przez Picassa ze względu na zainteresowanie motywami klasycznymi. Wyjątkowy rysunek, który pojawi się na wystawie „Awangarda i nowoczesność” w DESA Unicum przedstawia właśnie te dwa ważne dla Picassa ptaki. Oglądać go można do 12 sierpnia. Obok pracy Picassa pokazane zostaną dzieła takich twórców jak Louis Marcoussis, Henryk Stażewski  czy Władysław Strzemiński.

Kolejna, intrygująca ekspozycja poświęcona zostanie czarodziejom op-artu. Wśród nich znajdą  się prace najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu m.in. Juliana Stańczaka, Wojciecha Fangora i Victora Vasarely’ego. Ten ostatni uważany jest za prekursora op-artu. Swoją twórczość abstrakcyjną określał mianem plastyki kinetycznej, starając się dzięki stosowanym w niej efektom stwarzać wrażenie ruchu. Tworzył poprzez komponowanie układów, wykorzystując geometryczne kształty. Wystawa „Geometria i op-art. Prace na papierze” potrwa do 19 sierpnia.

Z kolei do 10 sierpnia oglądać można wyjątkową wystawę poświęconą twórczości Jana Lenicy

To wybitny artysta, zajmujący się zarówno grafiką warsztatową i użytkową, rysunkiem oraz filmem eksperymentalnym. Jego filmy animowane nagrodzono wieloma głównymi nagrodami na festiwalach w Wenecji czy Paryżu. W DESA Unicum pojawią się jego unikatowe plakaty oraz prace na papierze. Za to od 17 sierpnia obejrzeć można będzie wystawę poświęconą ojcu artysty, Alfredowi Lenicy. Zaprezentowane zostaną jego wybitne, abstrakcyjne dzieła, zawieszone pomiędzy surrealizmem a ekspresjonizmem.

Prawdziwym wydarzeniem będzie wystawa oraz aukcja wyjątkowych, barwnych dzieł wybitnych twórców związanych z gronem Ecole de Paris. Wśród nich znajdą się Henryk Hayden, Jakub Zucker i Maurice Blond. Pojawi się również unikatowy obraz Meli Muter. Prezentowane dzieło jest niezwykle rzadkim przykładem plenerowej pracy artystki. Powstało ono w oddaleniu od jej stałego miejsca zamieszkania, podczas pobytu w Bretanii. Muter uchwyciła zachwycający widok z miasteczka Carprentras, w którym wynajmowała w tym czasie pokój. Wystawa potrwa do 26 sierpnia.

Niezwykle ciekawa będzie również wystawa „Klasycy ilustracji”, która potrwa do 24 sierpnia

Zobaczyć można będzie na niej prace polskich mistrzów tego nurtu, takich jak Józef Wilkoń i Antoni Uniechowski. Pojawi się również niezwykle wakacyjna ekspozycja plakatu turystycznego. Z kolei na wystawie „Warszawski dzień”, prezentowanej do 28 sierpnia, pokazane zostanie unikatowe, warszawskie rzemiosło. Przyjrzeć się z bliska można będzie m.in. paterze na ciasto z okresu międzywojennego i cukiernicy skrzynkowej autorstwa Jana Popiela. Zaprezentowane zostaną przedmioty stworzone przez kultowe warszawskie firmy takie jak fabryka Braci Henneberg czy Alfonsa i Józefa Fragetów.

Podczas trwania wszystkich wystaw na stronie internetowej Domu Aukcyjnego DESA Unicum licytować można prezentowane na nich obiekty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz