Potrzebujesz pieniędzy na rozwój firmy? Teoretycznie masz środki, ale w praktyce są one zamrożone w fakturze z odroczonym terminem płatności? Z pomocą przychodzi faktoring online. Dowiedz się, na czym polega ta usługa finansowa.
Czym jest faktoring?
Zgodnie z definicją, faktoring to jedna z nowoczesnych usług finansowych stworzonych z myślą o podmiotach gospodarczych. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca otrzymuje natychmiast środki z tytułu wystawionych kontrahentom faktur, mimo że termin ich zapłaty został odroczony (na okres np. 30 czy 60 dni). Rezultat? Masz fundusze na rozwój firmy.
Obok pojęcia faktoringu można spotkać się też z terminem „faktoring online”. Jak można przeczytać na stronie https://pragmago.pl/faktoring-online/, usługa faktoringu online jest przeznaczona dla przedsiębiorcy mającego stałe grono klientów, którym wystawia on faktury z odroczonym terminem płatności. Cały proces przekazywania faktur do firmy faktoringowej odbywa się w sposób zdalny, co nie tylko oznacza oszczędność czasu, ale pozwala też szybko uzyskać środki.
Jak wygląda proces faktoringu?
Zastanawiasz się, jak w praktyce działa faktoring? To proste. Wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności swojemu klientowi. Następnie dokument ten wysyłasz do dwóch podmiotów – firmy faktoringowej oraz swojego klienta. Firma faktoringowa zleca przelew – środki możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia. Za wcześniejszy dostęp do funduszy płacisz stałą lub zmienną opłatę (w zależności od warunków umowy).
Do faktoringu możesz zgłosić:
- wszystkie faktury wystawiane klientom – wówczas może Ci się opłacać faktoring online,
- jedynie wybrane faktury – za pomocą faktoringu możesz sfinansować pojedyncze, wybrane faktury.
Jakie strony biorą udział w procesie faktoringu?
Umowa faktoringu jest podpisywana przez dwie strony – zainteresowanego usługą przedsiębiorcę i firmę faktoringową. W finansowej terminologii podmioty te określa się mianem odpowiednio faktoranta i faktora.
Zastanawiasz się, czy Twoi klienci będą wiedzieć, że korzystasz z faktoringu? To zależy od Ciebie – do wyboru masz:
- faktoring jawny – ten model zakłada poinformowanie kontrahentów o korzystaniu z faktoringu; klienci opłacają faktury na rachunek bankowy faktora,
- faktoring niejawny – współpraca z faktorem nie zostaje ujawniona klientom, a to oznacza, że musi się z nim rozliczyć faktorant.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Aby usługa faktoringu była jak najbardziej przydatna dla przedsiębiorców, powstały jej różne wersje. W rezultacie można wyróżnić różne rodzaje faktoringu – podziału dokonuje się, uwzględniając m.in. ryzyko, jawność czy zakres usług.
Działasz w branży produkcyjnej? Być może zainteresuje Cię faktoring odwrotny. To usługa pozwalająca sfinansować zakupy surowców, których potrzebujesz, aby zrealizować otrzymane zamówienia. Korzystając z faktoringu odwrotnego, nie musisz ubiegać się o pożyczkę lub kredyt. W ten sposób uniezależniasz się też od zaliczek.
Dlaczego warto wybrać faktoring?
Współpraca z firmą faktoringową może oznaczać, że Twoja firma w krótkim czasie zyska przewagę konkurencyjną. Jak to możliwe? Z jednej strony zapewnisz swoim klientom dogodne warunki płatności, z drugiej zaś zyskasz natychmiastowy dostęp do środków, które należą Ci się w związku z dostarczeniem towarów lub realizacją usług. To jednak nie wszystko. Faktoring nie obniża zdolności kredytowej – wciąż możesz ubiegać się o finansowanie z banku.
Faktoring online to także korzyści na gruncie podatkowym – możesz m.in. zakwalifikować koszty finansowania jako koszty firmowe.
Be First to Comment