Press "Enter" to skip to content

Pompy ciepła – przegląd dostępnych rozwiązań

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają nie tylko podgrzewać wodę użytkową do wysokiej temperatury, ale również sprawdzają się do stałego ogrzewania domu. Niektóre modele mogą także chłodzić pomieszczenia w trakcie upalnego lata. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach pozwalają na dużą oszczędność energii elektrycznej.

Na które pompy ciepła warto zwrócić uwagę?

Na rynku znajdziemy różnorodne pompy ciepła w Warszawie. Najtańsze i zarazem najpopularniejsze są te, które wykorzystują powietrze z zewnątrz. Powietrzne pompy ciepła są bardzo uniwersalne, ponieważ mogą pracować w praktycznie każdych warunkach. Są wydajne zarówno w dodatnich, jak i ujemnych temperaturach. Duże oszczędności energetyczne można zaobserwować zwłaszcza w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego.

Dużą efektywnością w produkcji ciepła cechują się pompy gruntowe. Na rynku znajdziemy zarówno modele, w których używa się wymiennika poziomego, jak i pionowego. W tym pierwszym przypadku należy dysponować dużą powierzchnią działki do jej instalacji. Natomiast pompa gruntowa głębinowa jest bardzo kosztowna, ponieważ na koszt samej robocizny składają się prace polegające na wykonaniu głębokich wierceń, sięgających nierzadko stu metrów.

Najmniej popularnym rozwiązaniem jest pompa ciepła wodna. Niskie zainteresowanie wynika z konieczności posiadania na działce źródła wody płynącej, na przykład rzeki. Koszt inwestycji w taką pompę ciepła nie jest wysoki, ale sam projekt bywa dość często skomplikowany do wdrożenia.

O czym pamiętać kupując pompy ciepła?

Wybierając, a następnie kupując wybrane pompy ciepła, należy pamiętać o tym, że nie jest ważna tylko jej efektywność energetyczna. Niebagatelne znaczenie ma także wybór odpowiedniego miejsca do jej instalacji oraz sam montaż przeprowadzony przez doświadczonych fachowców. Dlatego warto kupić urządzenie w sprawdzonej firmie, która może zaoferować w korzystnej cenie także profesjonalne podłączenie i skonfigurowanie pompy ciepła. Zazwyczaj w tym samym miejscu możemy także nabyć w korzystnej cenie komponenty do układów chłodniczych w Warszawie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz