Press "Enter" to skip to content

PADDYMANIA W POLSCE! Premiera spektaklu o Ignacym Janie Paderewskim

Już 10 listopada br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana odbędzie się niesamowita premiera spektaklu VIRTUOSO. Musical opowiada historię życia Ignacego Jana Paderewskiego. Nie jest to jednak opowieść wyłącznie o wielkim polityku, ale o wybitnym showmanie. Takiego Paderewskiego nie znaliście.

„Virtuoso” to musical amerykańskiego autorstwa stworzony przez Matthew Hardego, który jest finalistą konkursu za najlepszy musical o polskim kompozytorze i polityku Paderewskim. Zapowiedź tego spektaklu miała miejsce już na rok przed jego premierą. W październiku 2019r. podczas Paderewski Festiwal w Poznaniu zaprezentowano utwory, które są obecnie wykonywane podczas musicalu. A chwilę przed świętem Niepodległości do sieci trafił teledysk do piosenki „Paddymania”, który obrazuje fenomen Paderewskiego. Wystąpił w nim Sifiso Mazibuko – odtwórca roli Aarona Burra w najpopularniejszym musicalu na świecie „Hamilton”.

Życie Paderewskiego jest idealnym motywem do stworzenia serialu czy też filmu, ale przede wszystkim musicalu – w końcu był jednym z największych pianistów tamtych czasów, wręcz wirtuozem – na co wskazuje tytuł spektaklu. Jednak mało kto wie, że był uważany za pierwszego z celebrytów w USA. Kobiety szalały na jego punkcie. Nic dziwnego, Paderewski był niezwykle przystojnym mężczyzną. Miał delikatne rysy twarzy i burzę złocistorudych włosów, które wyglądały jak te u aniołów na wielu obrazach. Chodzą pogłoski, że niekiedy jego fanki zakradały się za kulisy i podcinały pukle jego włosów, aby mieć pamiątkę, tak bardzo były nim oczarowane. W tym czasie w USA zapanowała PADDYMANIA, czyli histeryczny szał na punkcie Paderewskiego. W sklepach można było kupić peruki w stylu Ignacego Jana, oranżady, lizaki, grzebienie, szampony, naklejki czy też zabawki „Paddy”. Jako jeden z czterech Polaków ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Hollywood.

Poza tym jako jedynemu udało mu się zgromadzić jednorazowo największą publikę w historii Carnegie Hall

Jednak to wszystko nie udałoby mu się bez wsparcia niezwykłych kobiet, które dały mu przestrzeń do robienia tego, co kocha. Pierwszą z tych kobiet była jego żona Antonina Korsakówna, z którą ożenił się w wieku 21 lat. Niestety, zmarła ona krótko po narodzeniu ich pierworodnego syna – Alfreda, który niestety urodził się chory i zmarł w wieku 21 lat. Kolejną wyjątkową kobietą była Helena Górska – żona jego dobrego przyjaciela, która razem ze swoim małżonkiem opiekowała się synem Paderewskiego, by ten mógł dalej koncertować. Na nieszczęście jego przyjaciela kobieta zakochała się w Paderewskim ze wzajemnością, jednak nie chciał on niszczyć przyjaźni łączącej go z Władysławem Górskim. Małżeństwo Górskich unieważniono dopiero po 17 latach. Po rozwodzie Heleny Ignacy wziął z nią ślub i trwał w związku małżeńskim aż do jej śmierci. Kolejną niezwykle bliską sercu Ignacego kobietą była Helena Modrzejewska. To dzięki niej i jej koneksjom udało mu się zagrać koncert w Hotelu Saskim w Krakowie, na którym wystąpiła również i ona. Dzięki jej nazwisku wydarzenie nabrało wielkiego rozgłosu, a Paderewski zebrał pieniądze, które umożliwiły mu studiowanie w Wiedniu.

– Życie Ignacego Paderewskiego, które przedstawiamy w musicalu dalece odbiega od tego, czego uczyliśmy się o nim w szkole na lekcjach historii. Wątek jego działalności jako muzyka był bardzo okrojony, przedstawiony tylko po to, by pokazać czemu znał wiele ważnych osobistości. W przypadku musicalu „Virtuoso” skupiamy się na innym aspekcie jego życia. Chcieliśmy opowiedzieć historię artysty, który wykorzystał swoją popularność, by pomóc swojej ojczyźnie odzyskać niepodległość. Pokazujemy go jako wielką gwiazdę sceny, lwa salonowego, którego uwielbiały miliony, dzięki czemu został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie. Mamy nadzieję, że musical przybliży Polakom tę część jego życia. Liczymy, że Paddymania zagości w domach wielu naszych rodaków – mówi Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Musical swoją premierę miał 12 września br. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W Warszawie będzie można zobaczyć go na deskach Teatru Polskiego już od 10 listopada. Bilety do zakupienia przez internet oraz w kasach teatru.

Scenariusz, muzyka i słowa – Matthew Hardy

Tłumaczenie – Lesław Haliński (libretto), Przemysław Kieliszewski (teksty piosenek)

Orkiestracja i aranżacje wokalne – Andrew Fox

Reżyseria – Jerzy Jan Połoński

Choreografia – Paulina Andrzejewska-Damięcka

Kierownictwo muzyczne – Radosław Mateja

Scenografia – Mariusz Napierała

Kostiumy Agata Uchman

Współpraca artystyczna – Brian Kite

Be First to Comment

Dodaj komentarz