Press "Enter" to skip to content

Muzyka klasyczna wypełni warszawską Pragę

27 maja 2021 r. rozpoczyna się niezwykły cykl „Koncertów Czwartkowych”, które poprowadzi znany krytyk muzyczny Jan Popis. Co tydzień, aż do końca sierpnia, na scenie Konesera w Centrum Praskim Koneser prezentowane będą dzieła największych kompozytorów – Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego organizatorem jest Fundacja Godnie Żyć. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

„Koncerty Czwartkowe” to cykl trzynastu koncertów, które będą odbywały się w Centrum Praskim Koneser od 27 maja do 26 sierpnia 2021 r. (oprócz 3 czerwca, kiedy przypada Boże Ciało). W czwartki, o godz. 19.00, na scenie Konesera prezentowane będą utwory największych kompozytorów.

– Muzyka klasyczna jest naszym wspólnym dziedzictwem, o którym często zapominamy. Tymczasem już niebawem, jesienią, w Warszawie odbędzie się XVIII Konkurs Chopinowski. „Koncerty Czwartkowe” to doskonała okazja, by przypomnieć sobie utwory naszego wielkiego kompozytora i poznać innych, nie mniej znakomitych twórców. Zwłaszcza że zaplanowany przez nas cykl odbędzie się w Centrum Praskim Koneser, słynącym z licznych galerii i wystaw, które można zwiedzić przy okazji cotygodniowej, muzycznej uczty – mówi Katarzyna Czajka, prezes Fundacji Godnie Żyć, która jest organizatorem „Koncertów Czwartkowych”, wskazując również przy tym, że nie da się godnie żyć bez kultury i sztuki.

Wspaniałe kompozycje największych twórców

Program „Koncertów Czwartkowych” podzielony został na siedem części: Duety instrumentalne, Mistrzowskie recitale fortepianowe, Młode talenty, Przed XVIII Międzynarodowym Konkursem im. Fryderyka Chopina 2021 – prezentacja Polaków, Wielkość muzyki Bacha, Z nieznanych kart polskiej muzyki fortepianowej i Od Chopina do Piazzolli.

– Zaplanowane koncerty będą bardzo różnorodne. Oprócz Chopina, Mozarta czy Bacha, rozbrzmiewać będą kompozycje Moniuszki, Lutosławskiego czy Kurpińskiego. A to wszystko w artystycznym otoczeniu Centrum Praskiego Koneser, zawsze otwartego na sztukę – podkreśla redaktor Jan Popis, znany muzykolog i popularyzator muzyki klasycznej, który będzie prowadził wydarzenia z cyklu „Koncertów Czwartkowych”.

Szczegółowy harmonogram koncertów

27.05, Duety instrumentalne: Wojciech Proniewicz (skrzypce) i Radosław Sobczak (fortepian);

10.06, Mistrzowski recital fortepianowy: Rafał Łuszczewski;

17.06, Młode talenty: Veloce String Quartet – Paulina Tomczuk (I skrzypce), Julia Charamuszko (II skrzypce), Oliwia Stawicka (altówka), Konstancja Śmietańska (wiolonczela);

24.06, Mistrzowski recital fortepianowy: Edward Wolanin;

1.07, Duety instrumentalne: Piotr Thieu-Quang (klarnet) i Paweł Popko (fortepian);

8.07, Przed XVIII Międzynarodowym Konkursem im. Fryderyka Chopina 2021 – prezentacja Polaków: Kamil Pacholec;

15.07, Mistrzowski recital fortepianowy: Kirył Keduk;

22.07, Wielkość muzyki Bacha: Jarosław Nadrzycki (skrzypce) i Karol Marianowski (wiolonczela);

29.07, Przed XVIII Międzynarodowym Konkursem im. Fryderyka Chopina 2021 – prezentacja Polaków: Piotr Pawlak;

5.08, Mistrzowski recital fortepianowy: Radosław Sobczak;

12.08, Od Chopina do Piazzolii: Harmonium Duo – Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki (duet akordeonów);

19.08, Z nieznanych kart polskiej muzyki fortepianowej: Adam Goździewski (fortepian);

26.08, Duety instrumentalne: Karol Marianowski (wiolonczela) i Edward Wolanin.

Organizatorem „Koncertów Czwartkowych” jest Fundacja Godnie Żyć i Galeria Dom ze Sztuką, a partnerem Centrum Praskie Koneser. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele galerii sztuki, w tym prowadzone przez Fundację Godnie Żyć – Czajka Art Gallery i Dom ze Sztuką, gdzie odbywają się między innymi aukcje charytatywne na rzecz Domu Antoniego. Centrum Praskiego Koneser słynie również z restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti.

Be First to Comment

Dodaj komentarz