Press "Enter" to skip to content

Kąpiel psa krok po kroku

Jednym z podstawowych elementów dbania o psa jest przeprowadzanie regularnych kąpieli. Zanim jednak podejmiemy się tego higienicznego zabiegu, warto wiedzieć, jak go przeprowadzić, by całe doświadczenie było możliwie jak najbardziej pozytywne zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Oto kilka cennych wskazówek, do których warto się zastosować podczas kąpieli psa.

Przed samą kąpielą psa należy przygotować sobie wszelkie, niezbędne akcesoria. Konieczny na pewno będzie szampon dla psów oraz odpowiedniej wielkości ręcznik. Dobrze wyposażyć się także w matę antypoślizgową, którą położymy na dnie wanny czy brodzika. Wszystkie te gadżety znajdziemy w stacjonarnych lub internetowych sklepach zoologicznych. Pamiętajmy, by, zanim przeprowadzimy właściwą kąpiel, poświęcić kilka dni lub tygodni na oswojenie psa z łazienką, wanną czy brodzikiem oraz strumieniem wody. Takie przygotowanie sprawi, że zwierzak będzie pozytywnie kojarzył każdy element procedury i chętniej pozwoli nam się umyć. To zapobiegnie też wyrywaniu się i kąpieli na siłę, która ostatecznie będzie traumatyczna zarówno dla samego psa, jak i dla nas.

Jak kąpać psa?

Zanim włożymy psa do wanny, warto wyjść z nim na spacer, by załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. W innym przypadku może się to zdarzyć podczas kąpieli, a tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

By zachęcić psa do wejścia i pozostania w wannie, można wysmarować jej brzeg jakimś płynnym smakołykiem. Wówczas pies zajmie się jego wylizywaniem, a my będziemy mogli na spokojnie zająć się myciem czworonoga.

Sprawdź także Ranking suchych karm dla psa na: https://digilife.pl/ranking-suchych-karm-dla-psa/

Oblewanie wodą psa

Proces moczenia zwierzęcia należy rozpocząć od tylnych łap, co psy zazwyczaj najbardziej tolerują. Następnie przechodzimy do przednich łapek i dalej do całego korpusu. Należy być szczególnie delikatnym przy oblewaniu wodą głowy zwierzęcia. Wiele psów stawia wtedy opór. Upewnijmy się zatem, czy woda jest odpowiednio ciepła i ustawmy jej strumień na bardzo łagodny, uważajmy przy tym, by nie nalać zwierzęciu cieczy do oczu, nosa czy uszu.

Nakładanie szamponu dla psów

Po zmoczeniu sierści nakładamy wcześniej przygotowany szampon dla psów. Wybór rodzaju kosmetyku zależy od Ciebie. Jeśli zwierzę nie posiada żadnych chorób skórnych, pcheł i innych dolegliwości, można z powodzeniem wybrać uniwersalny preparat, których sporą ilość znajdziesz w internetowych sklepach zoologicznych.

W ofercie sklepów dla zwierząt można znaleźć też kosmetyki dedykowane do konkretnego rodzaju sierści, a nawet jej koloru. Jeśli chcesz je zastosować, najpierw należy umyć pupila zwykłym szamponem dla psów, a następnie jeszcze raz z wykorzystaniem specjalistycznego preparatu.

Mycie i spłukiwanie

Pamiętaj, by delikatnie masować skórę zwierzęcia i nakładać szampon w jednym kierunku z włosem. Na koniec ostrożnie spłukujemy szampon dla psów i gotowe. Ostatnim etapem jest dokładne wytarcie zwierzęcia z pomocą przygotowanego wcześniej ręcznika.

A po wszelkie niezbędne akcesoria do kąpieli zapraszamy do internetowego sklepu zoologicznego Wyspazwierzat.pl.

Be First to Comment

Dodaj komentarz