Press "Enter" to skip to content

Działać samodzielnie czy postawić na profesjonalną pomoc prawną?

Na co dzień borykamy się z różnymi problemami prawnymi. Sprawa spadkowa, rozwodowa, o zapłatę – wiele z nich może skończyć się w sądzie. Czy warto w takiej sytuacji postawić na profesjonalną pomoc prawną czy lepiej radzić sobie samodzielnie? W czym może pomóc kancelaria prawna w Wyszkowie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy warto ryzykować?

Usługi prawników najczęściej nie są tanie. Kompleksowe poprowadzenie sprawy spadkowej lub rozwodowej może wiązać się z wydatkiem w wysokości kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. A tymczasem pewnie masz na głowie kredyt, właśnie straciłeś pracę albo musisz wyprowadzić się ze swojego mieszkania. Jak to wszystko pogodzić? Oczywiście oszczędnym wariantem może być samodzielna reprezentacja. Wygrana przed sądem często jednak wymaga posiadania rozbudowanej wiedzy na temat obowiązujących przepisów, a także przyjmowanej przez sądy praktyki. Czy warto więc ryzykować czy lepiej postawić na bezpieczeństwo, jakie daje m.in. kancelaria prawna w Wyszkowie.

Samodzielnie bez taryfy ulgowej

Każdy może występować w sądzie samodzielnie. Nie ma w tym zakresie żadnego przymusu. Warto jednak pamiętać, że sąd wcale nie podejdzie do takiego powoda lub pozwanego przychylniej. Kilka lat temu Sąd Najwyższy wydał nawet wyrok, w którym stwierdził, że z obowiązujących przepisów nie wynika powinność sądu o charakterze ogólnego obowiązku do udzielania w każdym przypadku pouczeń osobom stającym przed sądem, tylko dlatego, że występują bez zawodowego pełnomocnika. Udzielenie pouczenia musi być w danej sytuacji uzasadnione, zależy od oceny i uznania sądu. Walcząc w sądzie bez profesjonalnego wsparcia, nie można zatem liczyć na żadną taryfę ulgową.

Jak działać przed sądem?

Sporządzając jakiekolwiek pismo i podejmując inne czynności w sprawie należy zatem trzymać się ściśle obowiązującej procedury. Jeżeli popełnisz w tym zakresie jakikolwiek błąd, dane działanie może okazać się po prostu bezskuteczne. To z kolei niejednokrotnie zaważy na rezultacie toczącego się postępowania. Poza tym trzeba znać szczegóły dotyczące zabierania głosu na sali sądowej, a nawet miejsca siedzenia. To dla większości ludzi może więc okazać się barierą nie do pokonania. Jeżeli chcesz mieć zatem spokojną głowę i nie martwić się o rezultat postępowania sądowego, kancelaria prawna w Wyszkowie i jej specjaliści mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz