Press "Enter" to skip to content

Drogocenny szmaragd na warszawskiej aukcji biżuterii

  • 1 lipca o godz. 19.00 na stołeczną aukcję trafi ponad 140 dzieł sztuki jubilerskiej – wśród nich licytowany będzie rzadki złoty wisior z 30-karatowym kolumbijskim szmaragdem.

  • Jak podaje Karea Gemstone Space, w aukcyjnym katalogu znajdą się ponadto prawdziwe klejnoty w międzywojennym stylu art déco, naszyjniki z perłami, pierścionek z kameą czy wysadzany diamentami, biżuteryjny zegarek.
  • Ceny wywoławcze rozpoczną się od 500 zł, a najcenniejsza pozycja – szmaragdowy wisior – licytowana będzie od 130 000 zł.

Szmaragdy podnoszą IQ

Cenny wisior ze szmaragdem kolumbijskim powstał w przeciągu ubiegłego stulecia. Wyróżniający się pełną blasku zieloną barwą minerał w złotej oprawie z trzema brylantami licytowany będzie od poziomu 130 tys. zł – głównie ze względu na nieprzeciętną masę. Jak podaje Karea Gemstone Space szmaragd waży aż 30 ct. – dla porównania, większość pierścionków oglądanych w witrynach jubilerów ma kamień o masie niedochodzącej nawet do 1 ct.

Obierając logikę starożytnych, wedle której szmaragdy gwarantować miały nieśmiertelność i niepospolity intelekt, bez wątpienia warto mieć ich więcej, chociaż nie bez znaczenia pozostaje też ich pochodzenie.  Za najcenniejsze w sztuce jubilerskiej uchodzą okazy kolumbijskie słynące z najwyższego stopnia czystości, sporych rozmiarów oraz ożywającej w świetle zielonej barwy. Uznawane przez dawne plemiona za obiekty kultu nigdy nie były jednak całkowicie przezroczyste – jeśli mielibyśmy kiedyś do czynienia ze szmaragdem pozbawionym tzw. inkluzji tworzących w krysztale tajemnicze, wielowymiarowe struktury, oznaczałoby to, że najpewniej nie jest on wytworem natury.

Skarby art déco

Art déco to jedna z najwyżej cenionych stylistyk wśród kolekcjonerów biżuterii. Diamentowe dzieła międzywojennych jubilerów licytowane będą podczas czwartkowej aukcji od różnych poziomów cenowych – od kilku tysięcy złotych po 85 tys. zł, bo taką stawkę wywoławczą ma platynowy pierścionek z ponad dwukaratowym brylantem.

Od 12 i 36 tys. zł kolekcjonerzy rywalizować będą natomiast o datowane kolejno na lata 30. oraz 20. brosze suto wysadzane diamentami – podręcznikowe przykłady ekskluzywnej, stylistyki międzywojnia.

Cenione przez kolekcjonerów art déco rozpoznać można właśnie po głównych cechach tych ozdób: doborze najwyższej jakości, kosztownych materiałów i uporządkowaniu linii w podziały geometryczne, zupełnie jak na fasadzie słynnego Chrysler Building.

Aukcja biżuterii  Karea Gemstone Space odbędzie się 1 lipca o godz. 19.00

Internetowy katalog znajduje się na stronie: https://onebid.pl/pl/auction/-/2471 

Be First to Comment

Dodaj komentarz