Press "Enter" to skip to content

Dolina Baryczy w obiektywie aparatu

Żeby je zobaczyć, trzeba mieć dużo szczęścia. By sfotografować – jeszcze więcej. Mowa o ptakach występujących w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy. Niektórym się to udało, a efekty można będzie zobaczyć na zaskakującej wystawie w Magnolia Park, która rozpocznie się już za kilka dni.

Wąsatka, wodnik, remiz czy dzierzba gąsiorek prowadzą skryty tryb życia, dlatego niezwykle trudno je zobaczyć nawet uważnym obserwatorom przemierzającym Dolinę Baryczy. To dlatego rozpoczynająca się 1 czerwca wystawa w Magnolia Park dla wielu będzie niepowtarzalną okazją do tego, by im się przyjrzeć. – Ludzie będą zaskoczeni, że takie ptaki u nas mieszkają. Niektórzy nie spotkają ich na żywo przez całe życie. Są trudne do zaobserwowania, a co dopiero do sfotografowania – podkreśla Piotr Śnigucki, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

W Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy mieszka ponad 270 gatunków ptaków

Wszystkich nie sposób pokazać na jednej wystawie, ale na około 40 fotografiach można ukazać ich różnorodność. – Wybraliśmy po kilka gatunków z różnych siedlisk: lasów, stawów, pól i łąk. Najwięcej będzie ptaków wodno-błotnych, bo to z nich słynie dolina – zapowiada Piotr Śnigucki, który jest także jednym z autorów zdjęć. Zwiedzający będą mogli podziwiać również fotografie Mieczysława Jankowiaka i Ryszarda Kołakowskiego.

Tablice wystawiennicze będą poświęcone głównie ptakom, ale również ich domowi – Parkowi Krajobrazowemu Doliny Baryczy z rezerwatem przyrody Stawy Milickie. – Organizujemy wystawę „Inspiracje Dolnego Śląska. Stawy, łąki, lasy, ogrody – ptaki Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy”, aby zainspirować wrocławian do okrywania piękna Dolnego Śląska – mówi Marta Kocik, manager ds. marketingu i PR w Magnolia Park. – To początek cyklu, który pokaże i przypomni o wielu wspaniałych miejscach w naszym regionie – zapowiada.

Warto pamiętać, że Dolina Baryczy to naprawdę wyjątkowe miejsce

To jeden z najcenniejszych obszarów w Polsce i w Europie. Należy do programu Natura 2000, jest tu park krajobrazowy z rezerwatem objętym konwencją grupującą najcenniejsze obszary wodno-błotne świata.
– Stawy Milickie bywają pokazywane obok takich miejsc jak jezioro Tanganika i delta Nilu czy Dunaju. Zaczynamy więc nasz cykl od prawdziwej dolnośląskiej perełki, a na kolejnych wystawach postaramy się pokazać jeszcze wiele z nich – podkreśla Marta Kocik.

Wystawa „Inspiracje Dolnego Śląska. Stawy, łąki, lasy, ogrody – ptaki Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy” jest organizowana w ramach kampanii Magnolia Park Inspiruje. Potrwa od 1 do 18 czerwca w standardowych godzinach otwarcia galerii. Wstęp wolny.

Be First to Comment

Dodaj komentarz