Press "Enter" to skip to content

Co sprawdza się na podbitkę dachową?

Podbijając dach naszego domu, z pewnością chcielibyśmy, żeby był on nie tylko estetyczny, ale także trwały i łatwy w konserwacji. Wybór odpowiedniego materiału na podbitkę dachową to kluczowy aspekt, który wpłynie na powodzenie całego przedsięwzięcia – zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym. Czym zatem kierować się przy wyborze idealnej podbitki dachowej? Jakie są najlepsze materiały dostępne na rynku? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Z czego wykonuje się podbitkę dachową?

Dostępność różnorodnych materiałów sprawia, że każdy inwestor może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane surowce na podbitkę dachową.

1. Drewno

Drewno od lat cieszy się popularnością jako materiał na podbitkę dachową ze względu na jego naturalny wygląd i ciepło, jakie wprowadza do wnętrza budynku. Drewniane podbitki dachowe z Inowrocławia wykonuje się z różnych gatunków drewna, które mogą być impregnowane i malowane w celu zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

2. Płyty OSB

Płyty OSB to materiał wykonany z wiórów drzewnych i żywic syntetycznych, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na wilgoć oraz możliwością wykorzystania na różnych etapach budowy. Na podbitkę dachową polecane są płyty o grubości 10-15 mm, które można malować lub oklejać folią. Płyty OSB są tańszym rozwiązaniem niż drewno.

3. PCV

Podbitek dachowych z PCV to coraz częściej wybierana opcja ze względu na ich niską cenę, łatwość montażu oraz minimalne wymagania konserwacyjne. Panele PCV mogą imitować drewno, kamień czy inne naturalne materiały, jednak ich powierzchnia jest mniej przyjemna w dotyku niż np. drewniane deski.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na podbitkę dachową?

Decydując się na odpowiedni materiał na podbitkę dachową, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Podbitka dachowa powinna być wykonana z materiału odpornego na działanie wody, słońca, wiatru czy mrozu. Oprócz tego wygląd podbitki dachowej ma kluczowe znaczenie dla ogólnej prezencji budynku, dlatego warto wybrać materiał, który współgra z resztą elewacji oraz otoczeniem. Nie bez znaczenia jest też analiza kosztów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz